Cena jedné z nejdůležitějších potravin v ČR vyletěla do nebes. Nově bude jenom pro bohaté

I když vláda slibovala kvůli snížení DPH lepší ceny potravin, zákazníci to zatím ve většině případů moc nepocítili.

i Zdroj fotografie: Realeklas / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Jednou z drahých potravin zůstává maso. Psali jsme na Událostech247 o tom, že zatímco v říjnu 2022 stálo kilo vepřové kýty průměrně 132 korun, loni v květnu to bylo klidně i 151 korun. Jedním z důvodů je nedostatek této komodity v celé Evropě. Prasat totiž výrazně ubývá a vepřové maso se tak stává nedostatkovým zbožím.

Některé ceny zákazníky v obchodech doslova šokují

Informovali jsme také o tom, že se nečekaně skokově zvýšila cena pomerančového džusu, a to až o 300 procent. V českých obchodech si tak můžete litr tohoto nápoje koupit i za 50 korun. Na Událostech247 jsme upozornili i na to, že někdy mohou zákazníci narazit v obchodě u zboží na cenovku, která jim doslova vyrazí dech. Přesně to se stalo starší zákaznici, kterou v Lidlu šokovalo, že u balení Granka o hmotnosti 400 gramů byla cena 154 korun.

V obchodech náhle extrémně zdražuje potravina, kterou používá každý z nás. Rychle si udělejte zásoby, moc času vám už nezbývá

Události247 upozornily také na to, že žebříčku potravin, které nejrychleji zdražují, kralují brambory, které patří mezi základní položky při nákupech. Ceny vyšroubovala velká poptávka a malá nabídka v obchodech. Ještě v roce 2022 Češi kupovali kilo brambor v průměru za 15 korun. Loni už byla jejich cena asi o 10 až 15 korun vyšší. Zdražování postihlo i vejce, která používáme v kuchyni všichni. Cena jednoho vajíčka je až 5 korun.

Rajčata stojí stejně jako kaviár

Redakce webu PrahaIN loni psala o extrémně drahých cherry rajčátkách z prodejny v Hradci Králové. Pocházela ze Španělska a stála 590 korun za jeden kilogram. Prodávala je společnost OZ-HRBEK. Letos se proto redaktoři zaměřili na stejný produkt, ale jen v Praze. Také zde objevili drahé odrůdy, jejichž cena se dokonce blíží cenám za půl kilogramu vybrané lahůdky kaviáru. U online prodejce Rohlík našli redaktoři bio rajčata za 282 korun za kilogram.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Nejen rajčata, ale především cherry rajčátka jsou nyní rekordně drahá

Ještě o 10 korun dražší byla španělská odrůda rajčat Angele. Prodávali je za 292 korun za jeden kilogram. Odyssée černý kaviár z hranáče přitom stojí 424 korun a Nekton z kapelína severního 283 korun, píše dále web. Kaviár s velkými jikrami z divokého lososa Keta stojí okolo 5000 korun za kilo. „Tak toho jsem si nevšimla, protože mi naštěstí nechutná kaviár ani rajčata, takže ceny těchto komodit nesleduji,“ řekla k tomu Událostem247 paní Markéta.

Kupujete si domů cherry rajčátka? Pokud ano, za kolik? Napište nám to do dolů do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články