Už 1. ledna 2024 se v obchodech nedoplatíme. Ceny potravin budou brutální. Kdo si dopředu neudělá zásoby, ten zapláče

Ačkoli všichni by si přáli, aby potraviny konečně zlevnily, nejspíš se tak nestane. A co víc, očekávat lze dokonce jejich další zdražení.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

O tom, že ceny potravin v příštím roce opět porostou nejdříve vládní politici nechtěli na slyšet. Obzvlášť potom, co se rozhodli pro snížení daně z přidané hodnoty (DPH) z 15 na 12 procent, jak psaly Události247. I přesto však ceny klíčových surovin porostou. A Češi s tím nenadělají vůbec nic. Ten, kdo si dopředu neudělá zásoby, tak nejspíš zapláče. V obchodech se totiž někteří lidé podle všeho nedoplatí.

Ceny potravin vzrostou výrazně

Dodavatelé potravin avizovali, že ceny budou od nového roku zvedat o 5 až o 10 procent, píše web Echo24. A to je skutečně brutální nárůst. Zdražení lze zcela jistě očekávat například u mlékárenských výrobků, jak psaly Události247. Důvodů je podle potravinářů hned několik. Tím hlavním je pravděpodobně růst cen energií, konktrétně regulované složky ceny. Příčin je ale víc.

Všechny tyhle české potraviny v roce 2024 brutálně zdraží. Rychle si udělejte zásoby. Kdo to neudělá, ten se v obchodech nedoplatí

Mluvčí Potravinářské komory Helena Kavanová například pro web TN zmiňuje jako důležité také zvýšení DPH na vodné a stočné či růst nákladů spojených s obaly a likvidací odpadů. A svou roli bezesporu bude hrát i fakt, že „od ledna se zvyšují daně z nemovitostí, daně ze zisku, vláda také rozhodla o změně pravidel o zaměstnávání na dohody,“ jak pro web ČT24 řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Vláda slibovala pokles cen

Například ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) má za to, že potravináři se na drahé energie spíše vymlouvají. „Nemůže to mít vliv na vysokou cenu potravin v situaci, kdy jsou u nás ceny energií na průměru Evropské unie,“ cituje jeho slova web ČT24. Navíc je zde již zmíněné snížení DPH. „A proto je legitimní očekávat, že se toto snížení promítne i do výsledných cen potravin pro zákazníky,“ uvedl pro web Novinky mluvčí resortu financí Petr Habáň. To však nemusí mít tak velký dopad, jak by se na první pohled mohlo zdát.

iZdroj fotografie: Realeklas / Creative Commons / CC-BY-SA
Češi by se měli připravit na další růst cen potravin

„Z historie víme, že snížení DPH se v konečné ceně projeví maximálně z 50 procent. Za každou korunu, kterou stát – tedy daňový poplatník – uleví na DPH, tak 50 haléřů doputuje ke spotřebitelům ve formě nižších cen a 50 haléřů si ponechá podnikatel ve své marži. Ve výsledku tak daňový poplatník neušetří absolutně nic, naopak se stane ještě o něco štědřejším sponzorem obchodníků,“ řekl pro web Echo24 ekonom Vít Hradil.

Co si o situaci myslíte vy? Vymlouvají se potravináři, nebo mají na zdražení nárok? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články