Energetická krize je aktuálně, zdá se, zažehnána. Ceny elektřiny však pomaličku stále rostou.
Události247 nedávno informovaly o novém poplatku, který všichni Češi začali povinně platit od letošního července. Jedná se o částku 5,10 korun měsíčně za každé odběrné místo a financovat se z něj má nové Elektroenergetické datové centrum. A nyní přichází další zpráva, jejímž důsledkem budou vyšší výdaje za elektřinu.
Za elektřinu si lidé připlatí desítky korun ročně
Důvodem je plánované zvýšení plateb na činnost Energetického regulačního úřadu (ERÚ), píše web Aktuálně. Ministerstvo průmyslu a obchodu, jež tyto částky stanovuje totiž aktuálně oznámilo, že je chce navýšit. Ve výsledku to pro Čechy bude znamenat zdražení o desítky korun ročně, v závislosti na počtu odběrných míst.
Aktuálně jsou měsíční sazby stanoveny na 2,39 koruny za každé odběrné místo v elektroenergetice. Další 1,34 koruny pak Češi platí za každou megawatthodinu spotřebovaného plynu. Nově si lidé na poplatku za elektřinu připlatí měsíčně 1,61 koruny – celkově tak sazba vzroste na 4 koruny. Za každou megawatthodinu plynu se pak výše poplatku zvýší o necelou korunu na celkových 2,20 koruny, uvádí ministerstvo na svém webu.
Ceny elektřiny porostou i z dalších důvodů
Nejen popsané poplatky jsou však důvodem, proč se lidem začnou účty za elektřinu navyšovat. Mnozí odborníci varují, že ceny energií v blízké době porostou i z dalších důvodů. Patří mezi ně vysoké ceny emisních povolenek a odstávky uhelných elektráren, píše server Novinky.
A co mohou lidé udělat pro to, aby na ně zdražení příliš nedopadlo? Aktuálně se podle všeho vyplatí využít fixaci cen energií. A to klidně i na delší dobu, třeba na 2 roky. Pokud však lidé chtějí za elektřinu a plyn ušetřit, měli by si s těmito kroky pospíšit. Jak pro web Novinky dodal Lukáš Kaňok ze společnosti Kalkulátor.cz, jakmile dodavatelům dojdou levně nakoupené zásoby, ceny půjdou rychle nahoru.