Pokud doma ještě používáte starý kotel na tuhá paliva, už zanedlouho vám za to bude hrozit pokuta.
Jak píše web Deník, odhaduje se, že výměnu neekologického kotle stále neprovedlo okolo 100 000 českých domácností. Moc času už jim na to přitom nezbývá. Jak již dříve upozornily Události247, kdo bude od letošního září stále k vytápění požívat starý kotel 1. a 2. třídy, tomu bude obec moci udělit pokutu až 50 000 korun, a to dokonce i opakovaně.
Na vysokou podporu máte nárok už jen pár dnů
Pokud se to týká i vás a říkáte si, že na nový kotel nemáte peníze, stát vám pomůže. Pro tyto případy je totiž možné využít dotační program Nová zelená úsporám a Kotlíkové dotace. Mezi podporované zdroje tepla patří kromě kotlů na biomasu také kamna, krby, tepelná čerpadla, solární kolektory a fotovoltaika. Příspěvek pokryje až 50 procent výdajů na nové vytápění. Zejména senioři a lidé, kteří pobírají příspěvek na bydlení, mohou získat dokonce až 95 procent z dotací.
Dotace na tepelné čerpadlo je až 180 000 korun. Ten, kdo to však nestihne do konce srpna, bude mít smůlu. Od 1. září, kdy začíná platit zákaz používání kotlů první a druhé emisní třídy, se totiž tyto dotace sníží až o desítky tisíc korun, jak upozornil web ČT24. Přesunou se pod program Nová zelená úsporám Light. Pokud si domácnosti požádají o dotaci do konce srpna, i když nestihnou kotel vyměnit včas, budou na to brát úředníci při případných kontrolách ohled.
Kontroly budou nařizovat obce
Od září bude také možné žádat o podporu na výměnu kotlů bez ohledu na emisní třídu. Pokud si říkáte si, jak poznáte, že právě váš kotel potřebuje výměnu, informace o emisní třídě kotle najdete většinou v technické dokumentaci. Případně jsou také na výrobním štítku. Kdybyste si i přesto nevěděli rady, můžete se obrátit přímo na dodavatele vašeho kotle. Kontroly kotlů pak budou probíhat lokálně a budou v gesci obcí.
Od září se však příspěvky na nové kotle podstatně sníží. Jak píše server E15, nízkopříjmové domácnosti, které si budou chtít vyměnit kotel za tepelné čerpadlo, obdrží od státu podle nových pravidel nejvýše 150 tisíc korun. Ti, kteří však starý kotel na tuhá paliva pouze nahradí novějším modelem, budou mít nárok jenom na 110 tisíc. V případě, že se lidé rozhodnou pro pořízení kotle na biomasu, dostanou ještě peněz méně.