Pozor: Češi starší 65 let u sebe musí nosit důležitý dokument. Kdo si ho zapomene doma, tomu policie napaří pokutu 5 000 Kč

Pravidla a zákony se neustále mění. Zjistěte, jaké novinky začaly platit tentokrát. Kdo nařízení nedodrží, ten vyfasuje mastnou pokutu.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   


Od začátku letošního roku platí v Česku řada novinek. A mnohé z nich se týkají i řidičů. Nejedná se přitom zdaleka jen o vyšší pokuty či příslib zvýšení povolené rychlosti na dálnicích, o čemž již dříve informovaly Události247. Zásadní novinka se týká také samotných řidičských průkazů. A pozor by si měli dát i Češi starší 65 let. Pokud u sebe totiž nebudou mít jeden důležitý dokument, dočkají se od policie mastné pokuty.

Řidičák můžete nechat doma

Čeští řidiči se od letošního roku již nemusí obávat sankcí za nedodržení povinnosti mít u sebe řidičský průkaz, jak informovaly Události247. Bohužel, fyzickému nošení důležitých dokumentů se mnozí lidé přesto tak úplně nevyhnou. Jak totiž píše web Novinky, řidiči nad 65 let u sebe i nadále musí mít doklad o absolvování lékařské prohlídky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Seniorní řidiči musí chodit na pravidelné lékařské prohlídky

Kdo tento dokument u sebe mít nebude, tomu policie může napařit pokutu. Jak dále uvádí web Novinky, od letoška lze za chybějící lékařskou prohlídku vyfasovat sankci 1500 korun, ve správním řízení pak dokonce až 5 tisíc korun. Kdo se lékařské prohlídce nepodrobí a nebude tedy mít dokument o jejím absolvování, tomu se jízda autem může pěkně prodražit.

Jak často je nutné tento dokument obnovovat?

V Česku aktuálně platí, že na povinné lékařské prohlídky musí chodit řidiči starší 65 let. „Poprvé ve věku 65 let, poté v 68 letech a pak každé dva roky,“ dodává web Deník. Vyšetření by se mělo soustředit především na nemoci a jiná omezení, jež by mohla mít přímý vliv na způsobilost řídit. Lékaři tedy testují například sluch, zrak či barvocit.

Konec českých seniorů za volantem? EU jim chce sebrat řidičáky. Tedy aspoň každému, kdo nesplní extrémně těžké zkoušky

Tato nařízení by se však do budoucna mohla změnit. Jak totiž již dříve informovaly Události247, evropský trend směřuje obecně spíše k přísnějším pravidlům pro seniorní řidiče. To potvrzuje také web Novinky. Podle jednoho z návrhů evropských politiků by si museli lidé nad 70 let dokonce pravidelně opakovat i řidičské testy. Zdá se tak, že mnozí důchodci už si možná brzy za volant jen tak nesednou.

Jste pro zpřísnění podmínek řízení pro seniory, anebo naopak pro jejich rozvolnění? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články