35 tisíc kusů nových mincí nechala Česká národní banka vyrazit letos na podzim. Jejich hodnota rozhodně není malá. A do budoucna může nadále růst.
Každý rok razí Česká národní banka (ČNB) desítky milionů nových mincí. Jak vyplývá z webu instituce, například loni se jich vyrazilo něco přes 31 milionů, předešlý rok dokonce ještě dvakrát tolik. Kromě toho však občas vzniknou také speciální mince, které nemíří do oběhu, ale do rukou sběratelů.
První obchodní mince
Jak píše ČNB na svém webu, letos se rozhodla vyrazit vůbec první obchodní mince. Mají název český dukát a na rubové straně podobiznu svatého Václava. Lícová strana pak na sobě má vyraženého českého lva a nápis Česká republika. Odkazují tak na historické svatováclavské dukáty, které byly raženy v prvních letech existence Československa.
Celkem ČNB letos na podzim vydala 35 tisíc těchto zlatých dukátů s malou příměsí mědi. Co do rozměrů a ryzosti se pak banka snažila maximálně napodobit zmíněné dukáty z počátků Československé republiky. A jaká je jejich cena? Například na webu Česká mincovna lze vidět, že se mince prodávala za částku 8 960 korun. Lze však očekávat, že s postupujícím časem její hodnota jistě poroste.
Staré svatováclavské dukáty mají ještě vyšší cenu
Jak v komerčním článku připomíná web Hospodářské noviny, Československé dukáty se začaly razit roku 1923. Vznikl jich však jen 1 tisíc kusů. Každý z nich byl navíc unikát, neboť bylo pro jeho výrobu použito nové razidlo. Hodnota této více než 100 let staré mince je dnes nepřekvapivě opravdu vysoká. Již před 6 lety se podle článku pohybovala okolo půl až 1,25 milionu korun.
Další Svatováclavské dukáty pak vznikly před 11 lety. Tehdy je vydala Pražská mincovna, a to k příležitosti kulatého výročí vzniku České republiky. Vzniklo jich pouze 100 kusů, a i v tomto případě byla každá mince vyrobena pomocí unikátního nového razidla, které dokonce kupci k mincím dostali, dodává server Hospodářské noviny.