O končící platnosti různých bankovek vás na Událostech247 informujeme pravidelně. Možná však ani nevíte, že už nějakou dobu platí bankovka nová.
Psali jsme například o tom, že sběratelé mají další možnost, jak získat platidlo, které může mít za pár let vysokou hodnotu. Nějakou dobu po vydání prezidentských poštovních známek totiž přišel na trh pamětní list v podobě desetimilionové bankovky s portrétem Petra Pavla. Při příležitosti prvního výročí jeho inaugurace ho vydala společnost VDN Promo ve spolupráci s Nadačním fondem Evy Pavlové.
Je potřeba vracet staré pětitisícovky?
Od loňského října je v oběhu nová pětitisícikorunová bankovka. Jde v pořadí už o třicátou emise korunové bankovky od vzniku samostatné České republiky v lednu 1993. Důvodem pro vydání nového vzoru bankovky jsou „nezbytné změny v technologii tisku ve Státní tiskárně cenin“, jak na svém webu uvedla Česká národní banka. Nová bankovka se od té starší moc neliší. Poznáte ji podle letopočtu 2023 a podpisu guvernéra ČNB.
Odlišení pětitisícikorun tištěných novou technologií od těch původních je potřebné ke sledování oběhu bankovek ze strany centrální banky. ČNB začala novou bankovkou postupně nahrazovat stávající pětitisícikorunové bankovky z roku 2009 a 1999. A to v závislosti na míře opotřebení a nutnosti jejich výměny. Tyto staré vzory však zůstávají i dále v oběhu a lidé je proto nemusí v bankách aktivně vyměňovat za nové.
Padělky posloužily osvětě
Existují ovšem také falešné bankovky. Ne vždy jsou však zničeny. Někdy mohou totiž posloužit osvětě. Před několika lety policisté například zabavili padělatelům z Mladoboleslavska falešné pětitisícovky. Podle České národní banky se jednalo o mimořádně zdařilé falzifikáty. Psal o tom web Deník. Bankovky proto posloužily při školení, kde na nich experti ukázali vlastnosti papíru, druhy tiskových technik, způsoby napodobení ochranných prvků a jejich odlišnosti od pravých bankovek.
Zatímco fyzická osoba může podle zákona o oběhu bankovek a mincí přijetí podezřelých platidel odmítnout, právnické osoby, provozovatelé kasin a směnárníci mají povinnost podezřelá platidla zadržet bez náhrady a předat je České národní bance, píše dále Deník. „Poté, co už mám kartu i v mobilu a nájem a další platby platím přes internet, hotovost u sebe skoro nenosím. Maximálně pár stovek pro případ, že někde v kavárně hotovost neberou. Takže pětitisícovku jsem neviděla několik let,“ řekla Událostem247 paní Iva z Třebíče.