Právě teď hrozí českým domácnostem brutální pokuty za to, že si doma nevyměnili spotřebič. Úředníci to ve velkém kontrolují

Spolu s platností nového zákona vyrazili mnozí úředníci na kontroly českých domácností. Když zjistí nedostatky v jednom důležitém dokumentu, mohou lidem udělit pokutu.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Události247 v minulosti několikrát upozorňovaly na blížící se zákaz používání kotlů 1. a 2. emisní třídy. Tyto kotle jsou nyní považovány za neekologické, protože jejich provoz výrazně přispívá ke znečištění ovzduší. Nyní, od začátku září, toto nařízení skutečně začalo platit. Těm, kteří výměnu svého topného spotřebiče včas nestihli, teď hrozí mastné pokuty.

Pokuty hrozí spoustě Čechů

Mnoho domácností výměnu i přes četná upozornění nechávalo na poslední chvíli. Jak psaly Události247, na začátku letošního roku například Asociace podniků topenářské techniky odhadovala, že si svůj starý kotel zatím nevyměnilo asi 250 tisíc domácností. A mnohé z nich to nestihly ani v následujících měsících, jež jim ještě do začátku platnosti zákona zbývaly.

Statisíce českých domácností si musí v roce 2024 urychleně vyměnit spotřebič. Kdo to včas neudělá, dostane pokutu 50 000 Kč

iZdroj fotografie: Luca at Polish Wikipedia / Creative Commons / CC-BY-SA
Kotle 1. a 2. emisní třídy se již nesmí využívat

Jak píše server Deník, ačkoli přesná čísla nejsou známá, podle odhadů má doma i nyní, po začátku platnosti zákazu, staré nevyhovující kotle až 150 tisíc českých domácností. A pakliže by je v blížících se podzimních a zimních měsících používali, hrozí jim vysoké pokuty. Dosahovat mohou až 50 tisíc korun.

Úředníci chodí na kontroly

Kontroly kotlů spadají do gesce úředníků měst a obcí. A že na kontroly domácností skutečně vyrazí avizovali již dopředu, jak psal web CNN Prima News. Události247 informovaly o tom, že na kontroly se chytají například v Brně, Břeclavi nebo Ostravě. A i když prioritním záměrem úředníků prý není dávat lidem pokuty, mnohé domácnosti nejspíš finanční sankce neminou.

Od 1. září 2024 končí možnost topit v starých kotlech. Úřady rozjedou kontroly. Rozdávat se budou pokuty až 50 000 Kč

iZdroj fotografie: M.Minderhoud/ Creative Commons / CC-BY-SA
Úředníci poznají staré kotle podle povinného protokolu

A jak budou úředníci kotle kontrolovat? Postačí jim k tomu povinný protokol o kontrole kotle, který si mohou od lidí vyžádat, dodává web Seznam Zprávy. Ten jasně dokládá, jaký kotel lidé mají a zda jeho používání odpovídá zákonu. Domácnosti, které tento dokument nebudou mít v pořádku, pak mohou očekávat již zmíněné 50tisícové pokuty.

Je podle vás pokuta 50 tisíc korun adekvátně vysoká?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články