To, co Češi vydělají v práci za půl roku, musí povinně odevzdat státu. Často o tom ani neví, ale o peníze prostě přijdou

Nebýt daní, zeje státní kasa prázdnotou. Češi letos šest měsíců pracovali jen na stát.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

V souvislosti s daněmi se v poslední době mluví zejména o jejich zvyšování či zavádění nových daní. Události247 například psaly o letošním razantním navýšení daně z nemovitosti, která vzrostla v průměru o 80 procent, nebo o plánovaném zvýšení daňového zatížení pro Čechy, kteří jsou bezdětní.

Půl roku vyděláváme na stát

Změny se dotkly také například slevy na manželku, která byla dříve snadno dostupná pro všechny manžele. Nyní je však tato pomoc rodinnému rozpočtu pro mnohé omezena. Změna se týká párů, kde příjem jednoho z manželů dosáhne hodnoty 1,5násobku průměrné mzdy. V těchto případech se bude sleva postupně snižovat, jak psaly Události247 už dříve. Vládní konsolidační balíček zkrátka většinu lidí moc nepotěšil.

Vláda: Na daních budou Češi platit tolik, kolik mají dětí. Spoustu domácností to finančně zruinuje

Ne každý Čech má povědomí o tom, že v Česku existuje Den daňové svobody. Jde o pomyslnou hranicí v kalendářním roce, která rozděluje rok do 2 období. V tom prvním pomyslně vydělávají daňoví poplatníci na pokrytí výdajů vlády a vládních a veřejných institucí. Toto období končí dnem daňové svobody. Od tohoto dne vyděláváme sami pro sebe a o vydělaných penězích rozhodujeme podle vlastního uvážení. Den daňové svobody vyhlašujeme pravidelně od roku 2000.

Nejlépe jsou na tom Švýcaři

Letos den daňové svobody připadl na 11. června. Na stát tak lidé vydělávali celkem 162 dní. Loni to bylo o dva dny více. Před pandemií to naopak bylo o dva týdny méně. Podle výpočtu Liberálního institutu za každých 20 000 korun, které si lidé nechají pro vlastní spotřebu, stát přerozdělí dalších 15 785 korun, vysvětluje web SeznamZprávy. Celkem 44 procent příjmů tak průměrný Čech pošle státu a 56 procent příjmů mu zůstane.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Každoročně vyděláváme na stát přibližně půl roku

Tradičně je nejpozději Den daňové svobody ve Finsku, Francii a v Belgii, kde si začnou zaměstnanci vydělávat na sebe až koncem července. Na druhém konci žebříčku je naopak Švýcarsko, kde daňovou svobodu oslavili už 28. dubna. Irsko, které je typické supernízkým zdaněním, bylo letos ze žebříčku vyřazeno kvůli nesouladu metodiky, píše dále web. Například ve Spojených státech je Den daňové svobody pravidelně zhruba o dva až tři týdny dříve než v eurozóně.

Platíme podle vás v Česku na daních málo, nebo moc? Napište nám váš názor v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články