Děláte něco podobného u sebe doma? Město vás vystěhuje a skončíte na dlažbě

Mysleli jste si, že jakmile se za vámi zavřou dveře bytu, můžete si v něm dělat co chcete? Není to tak úplně pravda.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Mnozí lidé si myslí, že když podepíšou nájemní smlouvu, mají byt zcela pro sebe a majitel jim do jejich domácnosti nemá co chodit. To ale nemusí být tak úplně pravda. V některých situacích totiž mohou pronajímatelé přijít na kontrolu bytu, jak již dříve psaly Události247. U koho by kontroly odhalily nějaká poškození bytu či jiná pochybení, tomu mohou hrozit problémy.

Nestaráte se řádně o byt? Skončíte na ulici

Problémy s nájemníky řeší také obce, které lidem pronajímají byty. Ne všichni nájemníci obecních bytů jsou totiž bezproblémoví a jejich slušní sousedé pak mohou zažívat doslova peklo na zemi. Jak napsal už dříve web Deník, někteří nájemníci devastují vybavení v bytě, ruší sousedy nebo dokonce byty pronajímají na černo dalším lidem. Proti takovým problémovým nájemníkům se rozhodla zakročit například Praha.

Za nefunkční zvonek na dveřích hrozí Čechům tučná pokuta. Lidé jsou rozzuřeni, jak si to jen můžou dovolit?

iZdroj fotografie: Palickap / Creative Commons / CC-BY-SA
Pozor na dodržování pravidel v bytech a domech, především v těm pronajatých

Tamní magistrát se rozhodl změnit pravidla přerozdělování, která byla nastavena bývalým vedením Prahy. Nová pravidla mají lépe a přesněji určovat, kdo si sociální byt opravdu zaslouží, jak psal web TN. Problémy jsou však i v dalších městech. Aby se to zlepšilo, měla by se zásadně změnit zastaralá legislativa, která by umožnila rychleji vystěhovat nepřizpůsobivé nájemníky. Ti by tak v důsledku svého chování mohli klidně skončit na ulici.

Problémoví nájemníci skončili v unibuňkách

Se šváby dlouhodobě bojuje například rodina, která bydlí v městském bytě v Kolíně. Podle ní za to mohou její polští sousedé, kteří pracují v jedné z místních fabrik, uvádí web TN. Podle nešťastné rodiny pijí a zřejmě berou i drogy a domluva s nimi prostě není možná. Dezinfekce ve všech zasažených prostorách přitom probíhají opakovaně. Pokud ale problémoví nájemníci nezmění své chování, nežádoucích parazitů se jen tak zbavit nedá.

Kdo k sobě domů nepustí úředníka, dostane pokutu až 20 000 Kč. Přijít můžou i ve 2 ráno

iZdroj fotografie: Realeklas / Creative Commons / CC-BY-SA
Město může dílčí nájemníky vystěhovat, pokud se nechovají správně

S problémovými obyvateli obecních bytů došla trpělivost i vedení Chomutova. Před několika lety se tam dohodli, že je přestěhují z bytů do stavebních buněk, protože krátce před koncem roku zničili dva domy v Dukelské ulici. V domech během krátké doby dvakrát hořelo, i když prošly několikamilionovou rekonstrukcí. Psal o tom web Český rozhlas. Se stěhováním problémových nájemníků do buněk přišlo už před lety také Kladno, kde se tento nápad velmi osvědčil.

Věděli jste o tom?

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články