Policisté denně řidičům udělují mnoho pokut za nejrůznější přestupky. Některá porušení dopravních předpisů ale mohou mít dalekosáhlé následky.
Velká část řidičů čas od času poruší nějaké dopravní předpisy. Zatímco někdy překročí maximální povolenou rychlost, jindy si třeba nezapnou pásy nebo zastaví v místě zákazu. Existují však i tací, kteří pravidla prakticky ignorují a na silnicích si dělají, co se jim zlíbí. Ti, kteří dělají jeden přestupek za druhým, se pak nemohou divit, že se jim takové chování může pěkně vymstít.
Sčítání přestupků je zrádné
Mnohé nešvary, které řidiči dělají, nejsou samy o sobě nijak závažné. Těm, kteří se jich výjimečně dopustí obvykle hrozí pouze pokuta, případně několik trestných bodů. Když se ale někdo dopustí hned několika takových přešlapů naráz, následky mohou být skutečně nepříjemné.
Příkladem je případ polského řidiče, kterého zastavili policisté v Krakově za předjíždění na přechodu pro chodce. To však zdaleka není všechno. Muž totiž rovněž překročil rychlostní limit o více než 50 kilometrů v hodině a navíc jel ve vozidle, které nemělo platnou technickou kontrolu, píše web AutoŽivě.
Kromě pokuty čítající v přepočtu 7 500 korun policisté řidiči udělili celkem 28 trestných bodů, čímž na místě přišel o řidičský průkaz. V Polsku totiž každý řidič může získat maximálně 24 bodů, pak přichází o oprávnění řídit, uvádí web Autotrip. Pokud tedy lidé na přechodu pro chodce dělají tyto prohřešky, měli by si dát pozor a raději se jim vyvarovat. Hrozí jim totiž, že podobně jako muž v Polsku na místě přijdou o řidičák.
V některých případech jsou policisté nekompromisní
Možností, jak na místě takzvaně přijít o papíry, je ale více. Jak nedávno psaly Události247, mnohdy stačí udělat 2 přestupky a je vymalováno. Podle nových pravidel bodovacího systému budou moci policisté za vážné přestupky udělit až 6 bodů. V případě získání 12 trestných bodů, což je v Česku maximální limit, pak motorista o řidičské oprávnění přijde.
Někdy ale stačí jen jedno porušení zákona. Jak píše web Garáž, okamžité sebrání řidičáku může nastat například za předjíždění přes plnou čáru, jízdu přes železniční přejezd kde blikají červená světla nebo couvání na dálnici. Dočasná ztráta oprávnění řídit ale hrozí také třeba v případě, kdy auto nemá registrační značku, případně značka nenáleží danému vozu, dodává web Garáž.