Důchody v ČR čeká zásadní změna. Češi se nově musí zaopatřit sami, nedostanou ani korunu

Češi by se měli připravit na to, že pokud nechtějí pracovat až do smrti a chtějí na stáří odejít do důchodu, měli by si na něj sami začít šetřit.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Důchodový systém se v poslední době Čechům doslova mění před očima. Vláda přijímá jednu změnu za druhou a mnozí pracující lidé zjišťují, že sen o klidném a finančně zajištěném stáří se jim nenávratně vzdaluje. Někteří už si tak na důchod raději začínají spořit sami, protože spoléhat se na stát by se jim nemuselo vyplatit. Je totiž možné, že jednoho dne na důstojné důchody ve státní kase už zkrátka nebudou peníze.

Důchody se mění k nepoznání

O řadě změn, které v souvislosti s důchodovým systémem vláda schválila, informovaly Události247 již dříve. Jednalo se například o znevýhodnění odchodů do předčasné penze anebo úpravu valorizačních vzorců, díky čemuž důchody porostou pomaleji než dosud. Asi ta nejzásadnější věc, která ovlivní úplně všechny Čechy, je ale rozhodnutí o postupném posouvání věkové hranice odchodu do penze.

Kdo udělá v září jednu věc, může od státu pobírat pohádkový důchod. Ostatním zbydou od 1. října akorát tak oči pro pláč

Jde o to, že věková hranice, kdy budou moci lidé do penze odejít, se bude flexibilně upravovat podle měnící se průměrné délky dožití. Konkrétně by tak lidé měli strávit v důchodu v průměru 21,5 let, uvádí web Seznam Zprávy. Přesný údaj o tom, kdy budou moci práci pověsit na hřebík, by se pak měli dozvědět minimálně 15 let dopředu. Z toho plyne, že dnešní dvacátníci, třicátníci či čtyřicátníci ještě ani neví, kdy přesně budou moci s prací skončit.

Reformy, které ale neřeší dlouhodobý problém

Všechny popsané změny mají vést k tomu, aby se důchodový systém v příštích letech jednoduše řečeno nezhroutil. Podle vlády by se díky reformám mělo podařit zachovat funkčnost celého systému a snížit výdajové schodky, které se vlivem rostoucích výdajů na důchody stále zvyšují. Jak nicméně píše web FinTag, přestože tyto kroky mohou přinést určité krátkodobé úlevy, nejsou řešením hlubšího problému financování důchodů.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Lidé by se na státní důchod neměli příliš spoléhat

Zejména mladší lidé by se tak měli začít spoléhat sami na sebe a nečekat, že od státu nějaký důstojný důchod dostanou. Způsobů, jak se na stáří zaopatřit, je přitom celá řada. Jak uvádí server FinTag, může jít o investování do soukromých penzijních fondů, nemovitostí nebo o jiné formy spoření, které lidem zajistí dostatečně vysoké úspory, ze kterých na stáří budou moci žít.

Spoříte si na důchod, nebo spoléháte na stát? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články