Důležitý lék už v Česku neseženete, lidé se bez nej prostě musí obejít

Známý a důležitý lék už několik týdnů není k dostání. Vyhlídky s budoucími dodávkami navíc nejsou příliš pozitivní.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

V prázdninovém období, kdy se řada Čechů vydává na letní dovolenou, je v lékárnách beznadějně vyprodaný Endiaron. Známý lék je určený na boj s průjmem způsobeným nezvyklou stravou. Což se zrovna na exotických dovolených hodí. Zájemci o lék si na něj budou muset i nadále počkat. Dodávky Endiaronu byly přerušeny a výrobce očekává obnovení až koncem ledna příštího roku.

Beznadějně vyprodaný lék

Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) byl Endiaron v Česku naposled dostupný v červnu. Další zásilky se podle webu Vitalia očekávají až v únoru příštího roku. Naneštěstí pro ty, kteří doufali, že si lék koupi mimo ČR, nebude to pro možné. Endiaron se totiž prodává pouze v Česku. Firma Sanofi, která je výrobcem Endiaronu, přiznala, že důvodem přerušení dodávek jsou údajně kapacitní a distribuční problémy.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Endiarion je poměrně známý a hojně využívaný lék

Je ovšem podstatné doplnit, že i když se jedná oblíbený, známý a Čechy hojně využívaný lék, existuje hned několik alternativ k léčbě průjmu. Mezi možné alternativy patří například Enditril, Imodium, Enterol, živočišné uhlí nebo Tasectan, napsal web Vitali.

Jakkoliv dramaticky může situace působit, je už nyní zřejmé, že situace se dá vyřešit i jinými, méně známými a účinnými léky, které i přesto splní svůj účel. Na dovolených by si lidé měli dát pozor především na střevní potíže spojené s konzumací vody z kohoutku v některých zemích. Jakkoliv na ni mohou být místní zvyklí, pro střeva turistů může jít o velkou neznámou.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Konzumace pouličního jídla v některých dovolenkových destinacích může být riziková

Nejen to, ale i jídlo z ulice, v angličtině nazýváno také jako street food, může být v některých turistických destinacích rizikové. Obzvlášť v zemích s horšími hygienickými podmínkami lidem hrozí, že se stanou obětí některých střevních onemocnění.

Využili jste někdy zmíněný lék? Řekněte nám to dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články