EU brzy zakáže jeden typ vytápění v bytech a domech. Dotkne se to i vás?

Již za pár let bude nejspíš mnoho českých domácností řešit, čím budou svá obydlí vyhřívat. Evropská komise chce totiž jeden z rozšířených způsobů vytápění zakázat.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Topná sezóna se s příchodem chladnějších měsíců pomalu ale jistě blíží. A s ní také otázka, čím budou lidé topit. Po loňském martýriu s drahými energiemi totiž nic není jisté a mnozí se tak po právu obávají, zda je letos nečekají obdobné problémy. Jak ostatně upozornily Události247, elektřina bude pravděpodobně drahá i příští rok. K tomu všemu navíc EU již brzy zakáže jeden typ vytápění, který ve svých domech a bytech používá velká část Čechů.

Vytápění už nebude jako dřív

Jak totiž píše web Echo24, Evropská komise plánuje od roku 2029 zakázat prodej hojně používaných plynových kotlů. Namísto toho po lidech chce, aby přešli na takzvané hybridní kotle, které kombinují používání tepelných čerpadel a solárních panelů. Zdánlivě líbivý, ekologický nápad však má jeden velmi zásadní háček. Přechod na tento nový druh vytápění by každou domácnost stál více než 100 tisíc korun. A to si nejspíš velká část Čechů nebude moci jen tak dovolit.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Mnoho českých domácností bude muset svůj současný způsob vytápění vyměnit za ekologičtější variantu

Navrhovaná regulace požaduje, aby měly kotle sezonní účinnost 115 procent. To je však úroveň, kterou současné plynové kotle rozhodně nemají. „Takto vysoké účinnosti nemohou samostatné kotle na plynná a kapalná paliva a elektřinu dosáhnout, což bude v praxi znamenat, že je nebude možné jako nové výrobky uvádět na trh,“ řekl pro web Echo24 ředitel Asociace podniků teplárenské techniky Zdeněk Lyčka.

Některé změny se Čechů dotknou už příští rok

Jak informovaly Události247, od září roku 2024 začne platit zákaz kotlů 1. a 2. emisní třídy. Kdo se tomuto vládnímu nařízení nepřizpůsobí, ten pak může čekat pokutu dosahující až 50 tisíc korun, píše web Novinky. Lidé, kterých se tento problém týká, by si tak měli s výměnou kotle pospíšit. Ač si možná mnozí myslí, že do příštího září je ještě dost času, není tomu tak. Výměna topného systému totiž není otázkou několika dní, ale spíš měsíců.

Statisíce Čechů nebudou mít v zimě jak topit. Stát už vše potvrdil. Kdo se včas nepřipraví, ten bude klepat kosu

Možná se může zdát, že na Čechy se ohledně vytápění valí jedna špatná zpráva za druhou. Přeci jen je zde však jedno pozitivum. České Ministerstvo životního prostředí totiž aktuálně ohlásilo, že upustilo od svého plánu zakázat od roku 2025 prodej kotlů a kamen na uhlí, antracit a koks, píše web ČT24. Namísto toho chce šéf resortu Petr Hladík (KDU-ČSL) rozšířit dotace na pořízení ekologičtějších způsobů vytápění. „Zároveň nejsem příznivce toho, jít cestou zákazů, pokud to jde, ale jít cestou motivace,“ dodal pro web ČT24.

Čím vytápíte váš domov vy? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články