Snad každý z nás někdy dostane chuť na něco nezdravého, většinou jde o smažené chipsy nebo třeba něco z fastfoodu.
Na to, že Evropská unie občas přijde s nápadem, který se nám zdá spíš kuriózní, jsme si už většinou zvykli. Psali jsme například o tom, že jedná o zákazu až 10 tisíc perfluorovaných a polyfluorovaných látek a chce hledat alternativy. Lidé je znají díky jedinečným vlastnostem, jako je tepelná odolnost nebo odpuzování mastnoty. Užíváme je třeba jako teflonové pánve.
Nařízení unie jsou někdy úsměvná
Psali jsme také o tom, že Evropský parlament schválil novou směrnici, která činí významný krok v regulaci plastových obalů, zejména pak igelitových sáčků. Podle nařízení by se plastové sáčky měly využívat pouze pro balení potravin, kde je to nezbytné z hygienických či jiných důvodů, například u syrového masa, ryb nebo mléčných výrobků. Směrnice má zakázat prodej tenkých plastových tašek o síle méně než 15 mikronů.
Teď čeká změna potraviny s kouřovou a uzenou příchutí. Blíží se totiž zákaz takzvaného tekutého kouře, který mnoha potravinám dodává oblíbené uzené aroma. Podle odborníků může ničit DNA. Konkrétně má jít o ty, které nevznikají přímo uzením, ale použitím zkapalněného kouře. Informoval o tom web dTest. Tento tekutý kouř se využívá například k ochucování chipsů, sýra, dochucování slaniny, v některých polévkách a taky v hotových pokrmech.
Budu si muset udělat zásoby, říká zákaznice
Varování před těmito příchutěmi vydal už v listopadu 2023 Evropský úřad pro bezpečnost potravin EFSA. Jak upozornil například irský úřad pro bezpečnost potravin, v loňském roce bylo na evropském trhu deset takových látek. Letos jich je už jen osm. U dvou z nich si totiž jejich výrobci nepožádali o prodloužení povolení a od 1. ledna se tak jídlo s nimi nesmí prodávat. O zákazu, respektive dalším neprodloužení povolení kouřových aromat, se mluví už od minulého roku.
Podle dTestu už je ale opravdu blízko a v platnost by měl vstoupit na začátku března. Neznamená to prý ale, že s jarem všechny produkty s tekutým kouřem zmizí. Výrobci by totiž měli mít čas na změnu složení a doprodání zásob. Zákazníci tak budou moci zřejmě tyto potraviny kupovat další měsíce až roky. „Tyhle brambůrky miluju, takže až to nastane, tak si je určitě nakoupím do zásoby. Myslím, že zrovna tohle nařízení docela postrádá smysl,“ řekla Událostem247 paní Ivana.