Evropská unie se v rámci bezpečnosti rozhodla zakázat jeden z nejoblíbenějších běžných předmětů. Do letadla ho už pravděpodobně nevezmete.
Léto se pomalu blíží a mnozí se už nemohou dočkat toho, až konečně po dlouhém pracovním roce zase poletí na dovolenou. Zatímco někteří už mají dávno zarezervované letenky, jiní stále čekají a přemýšlejí nad tím, kam by letos mohli vyrazit. Jestli patříte do té druhé skupiny, naše redakce Událostí247 si pro vás připravila hned několik tipů, které by vám s výběrem mohly pomoci. Připravte se však na to, že letos budete muset dodržovat nové pravidlo, které zavedla Evropská unie. Do letadla si totiž už pravděpodobně nebudete moci vzít jednu běžnou a oblíbenou věc.
Powerbanka je odteď ve většině případů zakázána
Každý dopravní prostředek má svá vlastní pravidla, která každý cestující musí respektovat a dodržovat. Zvlášť u leteckých společností je velmi důležité, abyste byli ostražití a nebrali si do letadla věci, které tam nemají co dělat. Jak upozorňuje Celní správa, v příručních zavazadlech byste nikdy neměli převážet žádné hořlaviny, chemické a toxické látky, tekutiny, gely a pochopitelně ani výbušniny a zbraně. Ano, to je každému jasné, ale věděli jste, že do letadla nepatří ani nevinné předměty, jako například baterie? Takové pravidlo má například letecká společnost Smartwings.
Každá letecká společnost má svá vlastní pravidla, a tak se list zakázaných předmětů může lišit. Co však odteď všechny letecké společnosti musí dodržovat, je zakázat svým cestujícím převážet powerbanku. Právě ty se kvůli nařízení Evropské unie dostaly na seznam zařízení, jejichž přeprava bude nově podléhat přísnějším pravidlům. Důvodem je zvýšení bezpečnosti po incidentu, při němž powerbanka způsobila požár ještě před startem letadla.
Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) a Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) proto přistoupily ke zpřísnění regulací týkajících se jejich přepravy. Změny se týkají nejen toho, kam přesně lze zařízení uložit, ale také jeho výkonu. Powerbanky tak již nesmí být v odbaveném zavazadle, ale výhradně v příručním. A i zde platí limity.
Co musí powerbanky splňovat
Pokud máte v plánu převážet letadlem powerbanku, pak byste si měli vybrat tu, která splňuje nařízení o její maximální povolené kapacitě. Ta je momentálně stanovena na 100 Wh. V případě, že je vaše powerbanka výkonnější, konkrétně v rozmezí mezi 100 a 160 Wh, pak je důležité zažádat leteckou společnost o povolení. No a v případě, že je její kapacita vyšší než 160 Wh, pak máte jednoduše smůlu.
O tom, jak výkonnou máte powerbanku, se dozvíte díky jejímu označení. Problém však může být v přepočtech – některé powerbanky totiž výkonnost uvádějí v miliampérhodinách, a tak si je budete muset převést na jednotku Wh. To uděláte jednoduše – miliampérhodiny vydělíte tisíci a následně vynásobíte napětím, které bývá u lithium-iontových baterií okolo 3,7 V. Jednoduchý vzoreček je tedy 25 000 mAh děleno 1 000 × 3,7. Výsledkem je v tomto případě 92,5 Wh.
Až tedy v létě poletíte na dovolenou, myslete na dvě důležitá pravidla. Tím prvním je, že byste powerbanku měli mít v příručním zavazadle, nikoli v odbaveném. Tím druhým je pak maximální výkon powerbanky, který nesmí přesáhnout více než 160 Wh. V případě, že se její výkon pohybuje v rozmezí 100–160 Wh, pak se raději optejte přímo letecké společnosti, zda je možné ji vzít s sebou na palubu letadla.
Berete si s sebou na cesty powerbanku?


