Lidé bez očkování mají stále problém se dostat do některých dovolenkových destinací

Češi mají rekordní zájem o dovolenou v zahraničí. Ne všude se ale obejdou bez covidového certifikátu.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Rozdíly mezi očkovanými a neočkovanými se někde stále objevují, informuje o tom Echo24. Konec covidových certifikátů je ale podle Echa24 zatím stále v nedohlednu. Zástupci členských států a Evropského parlamentu se totiž tento týden shodli, že se využívání těchto potvrzení prodlouží ještě o další rok, tedy do června 2023, píše Echo24.

Do Ameriky se bez očkování turisté nedostanou

Ve většině států se turisté bezinfekčností prokazovat nemusí. Existují ale i výjimky. „Ty restrikce jsou stále nastavené podle toho, jak funguje vnitřní politika zemí, ono to se zdravím nemělo už delší dobu nic společného, nebo s tím, jak jsou zasažené covidem. Země si jedou v systémech, které nastavily a nikdo nechce podepsat to rozvolnění, aby za to náhodou za nějakou dobu nenesl odpovědnost,“ uvedl pro Echo24 Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří.

iZdroj fotografie: Depositphotos
New York

Povinnost očkování proti covidu nebo jiné prokázání bezinfekčnosti zůstala například v Egyptě, Tunisku nebo v Thajsku. Například do Spojených států se pak neočkovaní nedostanou vůbec, informuje Echo24. Je tedy potřeba sledovat, kde a jaká pravidla platí. „Neočkovaní musí počítat s tím, že je restrikcí víc, že je víc zemí, kam neočkovaní nemohou bez testu a někam nemohou vůbec. Pak jsou země, které akceptují dvě očkování a jsou země, které vyžadují tři očkování a v případě, že má člověk jen dvě, musí se prokázat PCR testem,“ popsal pro Echo24 Papež.

Největší zájem je tradičně o Chorvatsko, tam bezinfekčnost nevyžadují

České cestovní kanceláře letos podle Echo24 evidují enormní zájem o dovolenou v Chorvatsku. Někde dokonce poptávka převyšuje hodnoty z roku 2019, poté už vypukla pandemie covidu a cestování bylo omezené. „V naší kanceláři evidujeme narůstající poptávku po Chorvatsku, už na začátku sezony jsme překonali o 30 procent prodej zájezdů za celé léto roku 2019,“ řekla Událostem247 mluvčí Čedoku Kateřina Pavlíková. Dodala, že ve srovnání s rokem 2021 si dovolenou u Jadranu vybralo o 70 procent klientů více.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování proti koronaviru

Čeští občané, kteří vyrazí do Chorvatska, jsou osvobození od povinnosti prokázat se na hranicích potvrzením o bezinfekčnosti. Velvyslanectví České republiky v Záhřebu o tom informuje na svých stránkách. Od 1. května 2022 totiž Chorvatsko zrušilo ochranná opatření týkající se překračování státních hranic. Bez jakéhokoliv potvrzení o bezinfekčnosti se turisté dostanou také do Bulharska, Maďarska, Řecka nebo do Velké Británie, připomíná TN.

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články