Mít problémy s finančním úřadem je velmi nepříjemná zkušenost. Za určitých okolností může finančák po vás požadovat i daně zpětně za 10 let.
Pokud podnikáte, pečlivost při vyplňování daňového přiznání by měla být samozřejmostí. Finanční úřady pečlivě sledují daňové povinnosti a snaží se odhalovat jakékoliv nesrovnalosti. Pokud by vás začaly prověřovat, mohou žádat dokumenty až deset let zpětně. Finanční úřady mají k dispozici širokou škálu nástrojů, včetně pravidelných kontrol, které se běžně vztahují na období tří let zpět. Výjimkou jsou závažné případy, kdy se může zkoumat až desetiletá historie. Něco takového se může stát i vám. Informoval o tom web Novinky.
Pozor na daně
Finanční úřad vždy pečlivě kontroluje daňové přiznání a snaží se v něm najít jakékoliv chyby. Každoročně se tak vydává na lov podvodníků a pokud nabude dojmu, že jedním z nich jste právě vy, může zkoumat vaše dokumenty až deset let zpětně. Za normálních okolností probíhá finanční kontrola vždy maximálně tři roky zpětně. Existují však i situace, kdy finanční úřad může lhůtu prodloužit.
K prodloužení může dojít také v případě vydání nového rozhodnutí o dani. U daňových trestných činů nebo výrazného krácení daně může být kontrola rozšířena na desetileté období. Tyto situace se obvykle týkají větších firem a vážnějších přečinů. Finanční úřad tak může zkoumat až deset let staré dokumenty, a pokud v nich najde chybu, nejasnost nebo jakýkoliv náznak daňového podvodu, pak to pro vás může dopadnout opravdu špatně.
Jak ke kontrolám dochází
Je nutno podotknout, že kontroly většinou chodí na udání. To většinou podávají zaměstnanci, konkurenti nebo lidé, kteří vás nemají rádi. Podat udání na finančák je přitom velmi jednoduchá záležitost a lze tak učinit i anonymně. Stačí však jediné udání a berňák po vás okamžitě půjde. Jde přitom o velmi nepříjemnou situaci, a proto je důležité dbát na to, abyste měli své daně v pořádku. V opačném případě vám může hrozit velmi nepříjemné vyšetřování kvůli podezření z daňových úniků.
Existují i situace, kdy si vás finančák vyhlédne sám. Častokrát se tak děje u podnikatelů, kteří vykazují ztráty nebo žádají daňové vratky. Jasně, za normálních okolností to je v rámci roku či dvou možné, avšak soustavná ztráta či nulový zisk bude finanční úřad zajímat a bude se snažit zjistit, zda ztráta není vykazována uměle. Finanční úřady navíc používají různé algoritmy a pokročilé softwary, které dokáží takové podnikání rychle odhalit. Dejte si proto pozor na to, abyste své daně měli vždy v pořádku. Mít za zády berňák je totiž velmi nepříjemná věc.