Nebezpečí podvodu číhá v dnešní době skutečně na každém roku. Kromě sociálních sítí či e-shopů můžete podvodníkům naletět i při přihlašování do banky.
V posledních několika letech se podvody na internetu množí skutečně tryskovou rychlostí. Podvodníci přitom útočí nejen na zákazníky e-shopů či klienty mobilních operátorů, ale klidně i bank, jak psaly Události247. Například na konci loňského roku obrali o velké peníze mnoho klientů banky Moneta Money Bank. A tyto praktiky bohužel neustávají. Zjistěte, na klienty které banky zaútočili podvodníci tentokrát.
Pozor na podvodné SMS zprávy
Web Novinky například nedávno informoval o sofistikovaných podvodech, které zaznamenala banka ČSOB. Tito podvodníci používají kombinaci hlasového automatu, falešné SMS, a dokonce i napodobeného bezpečnostního experta. „Zazvoní vám telefon, po jeho zvednutí se ozve hlasový automat vydávající se za vaši banku s upozorněním, že vaše mobilní aplikace potřebuje update, a pokud ho chcete provést, máte stisknout ‚jedničku‘,“ uvedli pro web Novinky bankéři z ČSOB.
Následně jsou uživatelé přes SMS zprávu vedeni ke stažení nové verze aplikace. Tato textovka je však podvodná a odkazuje na falešnou webovou stránku, která imituje bankovní web. Díky tomu se podvodníci snaží získat přihlašovací údaj k internetovému bankovnictví nebo platební kartě. Může tak stačit pouhé jediné kliknutí na tyto stránky a rázem mohou lidé přijít o všechny peníze na bankovním účtu.
Na pozoru by měli být i klienti jiné banky
Před pár měsíci se totiž do nebezpečí dostali mnozí klienti Fio banky. Jak banka uvedla na svém webu, jednalo se o podvodné SMS zprávy, které se v klientech snaží vzbudit dojem, že jejich bankovní účet je ohrožen napadením. Ve skutečnosti jde ale o klam, jehož cílem je vylákat z lidí jejich citlivé údaje. „Kliknutí na odkaz, který v SMSce najdete, může Váš účet vystavit útokům podvodníků, kteří z něj budou chtít odčerpat Vaše peníze,“ upozorňuje banka na svém webu.
Postup, jakým podvodníci na nic netušící klienty té či oné banky útočí se sice může lišit. Cíl je ale stejný, tedy získat přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví a následně ovládnout bankovní účty obětí. Pokud tedy u některé zmíněné banky máte účet, dejte si na to dobrý pozor.