V dnešní době se hodí každá koruna. Pokud jde navíc o seniory, platí to dvojnásobně.
Důchody prošly v poslední době několika změnami. Jak jsme psali už dříve, vláda totiž v rámci důchodové reformy zásadně upravila některé podmínky i parametry, které české penzisty zrovna nepotěšily. Příkladem je třeba změna valorizačních mechanismů, kvůli kterým se zpomaluje růst penzí. Loni v červnu kvůli tomu důchody vzrostly pouze o 760 korun, namísto 1770.
Zvýšit by se měly všechny typy důchodů
Jak od nás víte, další novinkou je to, že věková hranice, kdy budou moci lidé do penze odejít, se bude flexibilně upravovat podle měnící se průměrné délky dožití. Konkrétně by tak lidé měli strávit v důchodu v průměru 21,5 roku. Přesný údaj o tom, kdy budou moci přestat pracovat, by se pak lidé měli dozvědět minimálně 15 let dopředu. Z toho plyne, že dnešní čtyřicátníci ještě ani neví, kdy přesně budou moci na odpočinek.
Není to tak dlouho, co vláda oznámila, že minimální procentní výměra důchodů by měla od roku 2026 činit 10 procent průměrné mzdy. V letošních číslech by to znamenalo zvýšení minimální penze z 5170 na 8800 korun. To je o 3630 korun více, a to už není zanedbatelná částka. Součást důchodové reformy, kterou zatím projednává Poslanecká sněmovna, tvoří i zvýšení minimální procentní výměry u všech typů důchodů, jak psal web Podnikatel.
Polepšit by si mělo přes 30 tisíc seniorů
Konkrétně by se měla zvýšit minimální procentní výměry důchodu ze stávajících 770 korun na 10 procent průměrné mzdy. Pro rok 2024 činí průměrná mzda 43 967 korun. Takže by nově minimální procentní výměra byla více než 4 000 korun. Minimální důchod, který v současnosti činí 5170 korun, by se tak zvýšil na 8800. Momentálně je pod úrovní nově navrhované výše minimálních procentních výměr vypláceno 35 tisíc důchodů.
To představuje zhruba 1 procento všech vyplácených penzí. Nejčastěji jsou to starobní důchody, které tvoří více jak 70 procent všech těchto důchodů s tím, že z 60 procent jde o starobní důchody, které byly přiznané jako předčasné. U více než 75 procent těchto starobních důchodů je příjemce i poživatelem pozůstalostního důchodu a samotný starobní důchod není jediným zdrojem příjmů, píše dále web.