Přemýšlíte nad tím, jak si na stáří zvýšit důchod? Možná patříte mezi ty, kteří mohou využít velmi lákavou možnost, jak toho snadno dosáhnout.
Možnosti, jak si navýšit svůj každoměsíční příjem řeší spousta českých důchodců. Mnozí spoléhají na to, že jim stát bude jejich penzi pravidelně valorizovat, což se ostatně i na začátku letošního roku stalo, jak psaly Události247. Někteří pak rovněž doufají v nějaké další státní bonusy, například takzvaný 13. důchod, který je zvykem dávat před koncem roku. Existuje ale také způsob, jak Češi mohou k důchodu pobírat každý měsíc až desítky tisíc korun navíc svým vlastním přičiněním, nezávisle na státu. Spousta lidí o tom přitom vůbec neví.
Jak k důchodu dostávat tisíce korun navíc?
Možností je takzvaná reverzní hypotéka. Že nevíte, o co jde? Zjednodušeně řečeno se jedná o zastavení nemovitosti reverzní neboli zpětnou hypotékou. Na základě toho pak lidé dostanou úvěr v podobě jednorázové částky anebo pravidelné měsíční renty, píše web iDnes. Skupina seniorů, která vlastní nějakou nemovitost tak díky tomu může k důchodu snadno získat nemalý obnos peněz, kterým si může významně vylepšit svou dosavadní penzi.
Pokud byste se však obávali, že nakonec skončíte na dlažbě, tak nebojte, tento scénář nehrozí. Nemovitost mohou lidé nadále využívat. Po smrti pak dochází k vyrovnání dluhu. Buď dům připadne bance, anebo mají dědicové možnost jej získat zpět. Mohou „uhradit dluh, tedy splatit dosavadní vyplacenou část i s poměrně vysokými úroky. Nemovitost si tak vlastně od poskytovatele úvěru mohou znovu koupit,“ uvádí web Seznam Zprávy.
Řešení drahých energií
Zatímco v některých zahraničních zemích se jedná o celkem běžnou věc, v Česku se zatím tento finanční produkt příliš neprosadil. V poslední době však tuto možnost, jak si přilepšit k důchodu využívá čím dál více českých seniorů. Jak píše web iRozhlas, důvodem jsou především drahé energie a potraviny, které už zkrátka lidé nemají z čeho platit.
Ačkoli výhody zpětné hypotéky mohou působit lákavě, i zde jsou určitá rizika, která by zájemci měli dopředu zvážit. Jedním z nich je skutečnost, že případní dědicové budou muset dluh splácet, anebo o nemovitost zkrátka přijdou. „Spotřebitelé by také měli vzít v úvahu to, že budou i nadále vlastníky nemovitosti, a proto o ni budou muset nadále pečovat a platit s tím související náklad,“ dodala pro server iRozhlas mluvčí České národní banky Petra Vlčková.