Vláda rozhodla: Jedné skupině Čechů se důchod zvýší, druhé zase sníží

Na výši penze má vliv celá řada faktorů. Kromě počtu odpracovaných let či výše výdělku je to také třeba péče o děti.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Současná vláda provedla reformu důchodového systému, která ovlivní úplně všechny Čechy. Události247 již dříve informovaly o změnách, které nastaly pro současné penzisty – jedná se například o změnu ve valorizačním mechanismu, kvůli čemuž jim důchod roste pomaleji než dosud. Ještě výraznější dopady pak reforma bude mít na budoucí důchodce, kteří se do penze teprve chystají.

Do důchodu později

Jeden okruh změn se týká pozdějších odchodů do penze. Spadají sem například změny podmínek pro odchod do předčasného důchodu – jak psaly Události247, důchod se těmto lidem bude výrazně krátit, tedy snižovat. A k tomu do něj budou moci odejít později než dřív, tedy namísto po 35 odpracovaných letech až po 40 letech.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Důchody Čechům v budoucnu porostou pomaleji

Dále pak vláda odsouhlasila posouvání věku odchodu do penze. Nově bude tato hranice nastavena nikoli fixně, ale bude se flexibilně upravovat na základě proměňující se průměrné délky dožití obyvatel. Cílem má být, aby Češi důchod pobírali v průměru 21,5 let, píše web Novinky. A pak je tu druhá skupina velkých změn, která se týká samotné výše důchodu.

Někomu se důchod sníží, někomu naopak vzroste

Životy budoucích českých seniorů zásadně ovlivní změny, díky nimž dojde ke zvyšování či snižování penze pro určitě skupiny lidí. A to i v případě řádného odchodu do penze. Reforma například zvýší minimální základní a procentní výměru starobního důchodu a invalidního důchodu pro invaliditu 3. stupně z 10 procent na 20 procent průměrné mzdy, uvádí server Finance. Těm, kteří pobírají invalidní důchod nižšího stupně, se však příjem nezvýší.

Vláda: Těmto lidem snížíme důchod o tisíce Kč. Dotkne se to spousty lidí

Penze se naopak sníží lidem, kteří by za současných podmínek dostali takzvané výchovné. Jak již dříve psaly Události247, tento příspěvek 500 korun za každé vychované dítě bude od roku 2027 výrazně omezen. Konkrétně na něj budou mít nárok pouze rodiče 3 a více dětí. Těm ostatním se očekávaný důchod sníží. Zároveň, výchovné by měla do určité míry nahradit novinka, a tou je rodinný vyměřovací základ.

Zjednodušeně řečeno půjde o to, že lidem, kteří primárně pečují o děti do 4 let věku, se bude tato doba pro budoucí výpočet důchodu započítávat tak, jakoby pobírali průměrnou mzdu. A zároveň se zvýhodní přivydělávání na mateřské dovolené. Lidem, kteří pečují o malé děti a nastoupí do práce dříve, se jejich výdělek přičte ke zmíněnému rodinnému vyměřovacímu základu, píše web Finance. Nebude tak již docházet k tomu, že si lidé drobným přivýdělkem při mateřské svůj budoucí důchod paradoxně snižovali, jak o tom dříve psaly Události247.

Co si o zaváděných novinkách myslíte vy? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články