Možná o tom ani nevíte, ale to, že vlastníme mobil, by se nám mohlo docela prodražit.
Víte od nás, že již nyní odvádí mnozí majitelé telefonů řadu poplatků. Kromě plateb operátorům za volání, SMS zprávy a mobilní data si mnoho lidí platí také různé nadstandardní služby a aplikace, jako jsou hudební platformy a další. Už brzy pak některým z nich přibude na seznamu plateb ještě jedna položka, a to koncesionářský poplatek.
Za nové telefony si zřejmě připlatíme
Nadále sice bude platit, že poplatky se budou hradit pouze jednou za celou domácnost, nezávisle na tom, kolik její členové vlastní televizí, rádií a dalších zařízení. I tak se ale jedná o zásadní změnu. Jak uvádí server Echo24, podle odhadů by se množství poplatníků mohlo navýšit až o 600 000. Na rozdíl od televizí či rádií, které v dnešní digitální době z mnoha domácností mizí, chytrý telefon či počítač má doma prakticky každý.
To však nebude jediný poplatek, který budou muset majitelé mobilů zaplatit. Ochranný svaz autorský (OSA) chce totiž začít vybírat poplatek z každého dovezeného smartphonu. Rozporuje vyhlášku z roku 2006, která mobily z placení poplatku vyňala. Maximální výše poplatku by se prakticky vztahovala na všechny přístroje na trhu a platil by ho dovozce. To by logicky mohlo zvýšit cenu telefonu, jak píše web iDnes.
Kdo by byl od poplatku osvobozen?
Samotný poplatek by podle svazu měl činit 1,50 koruny za každý GB uživatelského místa v telefonu, maximálně pak 90 korun. To by svazu mohlo přinést ročně okolo 270 milionů korun. V praxi by se maximální výše poplatku týkala většiny přístrojů na trhu, protože dnes je minimální vnitřní paměť smartphonů 128 GB. Pouze ty nejlevnější modely na trhu mají paměť 64 GB. I v těchto případech by telefon spadal do kategorie maximálního poplatku.
Poplatek by se naopak netýkal tlačítkových telefonů. OSA argumentuje, že v roce 2006 vydaná výjimka resortem kultury byla poplatná době, kdy drtivá většina přístrojů na trhu byla tzv. hloupá a ani neumožňovala přehrávání hudby ani videí. To dnes už samozřejmě neplatí. OSA se snaží o vybírání poplatků dlouhá léta. Například v roce 2016 ho obhajoval předseda představenstva OSA Roman Strejček, píše dále web.