I když se tomu chce jen těžko věřit, je možné se i v dnešní době najíst dobře a úplně zadarmo.
Způsob každodenního stravování řeší asi každý. Zatímco někteří lidé si obědy chystají doma do krabiček, jiní si s oblibou zajdou na polední menu do restaurace. Jak psaly Události247 už dříve, kvůli rostoucím cenám už spousta lidí od této možnosti upouští a raději se stravují například v levnějších jídelnách.
Jídla vyhazujeme ročně miliardy tun
Podle Organizace pro zemědělství a výživu se každý rok na světě vyhodí až jedna třetina vyprodukovaných potravin, což je asi 1,3 miliardy tun. Na jednoho Evropana připadá až 115 kilogramů vyhozeného jídla ročně. Více než polovinu mají na svědomí domácnosti, jak upozornil web Akademie věd České republiky. Od roku 2020 si vždy 29. září připomínáme Mezinárodní den povědomí o plýtvání jídlem, který vyhlásila Organizace spojených národů.
Do boje proti plýtvání jídlem vyrazili také na Západočeské univerzitě v Plzni, kde se v menze vaří jídlo pro studenty a zaměstnance. Desítky nesnězených porcí vozí do Domova sv. Zdislavy v Plzni, který se stará o matky s dětmi v nouzi a o těhotné ženy. Píše o tom web Plzeňská drbna. Týdně se jedná asi o 40 obědů. Rozdělují se podle počtu dětí v rodině a tak, aby se dostalo na všechny. Spolupráci univerzity s Městskou charitou Plzeň zaštítil spolek Zachraň jídlo, který převoz jídel z menzy do azylu zprostředkoval.
Pomoci mohou také potravinové banky
Rozdávání obědů potřebným není samozřejmě žádnou novinkou. Například restaurace v Praze 2 pomáhaly lidem bez domova už v roce 2017 integrovat se do společnosti skrze projekt Stůl pro jednoho. Šest provozoven rozdávalo pravidelně jídlo zdarma vybranému bezdomovci, který si pro ně musel ve stanovený čas přijít. Informoval o tom web Blesk. O to, aby žádné jídlo nepřišlo nazmar, usiluje také třeba společnost Tesco.
V rámci posilování svých aktivit proti plýtvání potravin spustila v roce 2023 aplikaci Foodiverse, pomocí které nabízí neprodané zboží ze všech svých obchodů. Pečivo, zeleninu a ovoce, které nevyužijí neziskové organizace pro pomoc lidem, daruje Tesco na pomoc zvířatům. Alternativou pro potřebné jsou také potravinové banky, které pomáhají především seniorům, rodinám s dětmi, matkám samoživitelkám a lidem bez domova. Jejich přehled najdete zde.