Češi nechtějí, aby měli senioři slevy v obchodě. Přitom jsou nejohroženější skupinou kvůli zdražování

Ve Velké Británii mohou lidé nad 60 let nakupovat v řetězci Iceland ve vybraných dnech s desetiprocentní slevou. Češi by s něčím podobným nesouhlasili.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Server TN v reakci na plán řetězce Iceland udělal na sociální síti Facebook anketu, jestli by Češi souhlasili se slevou pro důchodce. Odpovědi byly z velké části pro seniory nepříznivé. „Buď všichni, nebo nikdo,“ cituje server TN nejčastější komentář. Anketa také ukázala, že lidé v Česku by nižší ceny v obchodech pro starší lidi neschvalovali. Pro odlišné ceny na základě věku se vyslovilo 1700 hlasujících a naopak proti bylo 3800 lidí, informuje server TN.

Nesouhlasí ani senioři

Mnoho lidí v komentářích upozornilo na skutečnost, že senioři nejsou jedinou skupinou obyvatel, která se musí omezit v důsledku prudkého zdražování. „Důchodci jsou na tom kolikrát líp než rodiny s dětmi. Víte, co stojí mít děti na školách?“ ptá se například paní Kateřina, jak píše server TN. Další komentující zase upozorňují na skutečnost, že mnoho důchodů má vyšší příjem než matky samoživitelky.

S opatřením, které zavádí řetězec Iceland ve Velké Británii, by nesouhlasili v některých případech ani sami důchodci. Exministr páce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD), který se označuje za pracujícího důchodce, uvedl, že ho návrh uráží, jak píše TN. Nebyl jediným seniorem, který napsal, že by s nižšími cenami pro důchodce nesouhlasil. Je ale také mnoho těch, kteří by opatření uvítali. Někteří poukazují ale i na to, že řetězce mají na takové rozhodnutí nárok.

Penze v Česku rostou

Iceland ve Velké Británii zavádí desetiprocentní slevu pro seniory nad 60 let od 24. května . Využívat ji mohou starší lidé každé úterý na celkový nákup. Pro výhodu neplatí žádný limit. „Naše zákazníky nad 60 let podporujeme dlouhodobě. Krize životních nákladů učinila pomoc seniorům ještě důležitější, a proto jsem hrdí, že nacházíme nové způsoby, jak je podpořit, včetně spuštění této slevy,“ řekl pro server Mirror výkonný ředitel Icelandu Richard Walker.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Důchody

V Česku k takovému kroku řetězec Iceland nepřistoupí, protože jak informuje server TN, jeho prodejny budou v tuzemsku uzavřeny. Čeští důchodci se ale mohou těšit alespoň na vyšší příjem. Vysoká inflace aktivuje pravidla pro mimořádnou valorizaci penzí letos rovnou dvakrát. Poprvé od června a podruhé od září. Jak informuje ČTK, od devátého měsíce letošního roku by se měly starobní penze zvýšit zhruba o 700 korun. Průměrný starobní důchod byl na konci prvního čtvrtletí letošního roku 16.249 korun.

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články