Asi většina českých důchodců vítá každé finanční přilepšení s nadšením. Nemálo peněz přitom mnohým z nich může každý měsíc dávat i stát.
O tom, že důchodový systém v Česku čekají velké změny, se mluví již několik měsíců. Vláda v rámci konsolidace veřejných financí připravila reformu, která se dotkne například valorizací penzí či předčasných odchodů do důchodu. Některé změny navíc začaly platit už od letošního října, jak psaly Události247. Není se tak čemu divit, že mnozí senioři se snaží hledat cesty, jak si finančně přilepšit. Ne všichni přitom možná ví, že každý senior, který vychoval děti může hravě získat tisíce korun ke svému důchodu navíc.
Stát oceňuje výchovu dětí
Od začátku letošního roku vláda zavedla nový příspěvek, takzvané výchovné, připomíná server Novinky. Důchodci tak každý měsíc dostávají 500 korun navíc za každé vychované dítě. V případě, že rodič pečoval třeba o 3 děti má tedy nárok na každoměsíční bonus 1500 korun. A to už opravdu není málo. Těm, kteří možnost příspěvku nevyužívají tak doslova protékají peníze mezi prsty.
Důvodem, proč vláda tento benefit zavedla, přitom nemá být pouze přilepšení k důchodu. Výchovné má mimo jiné kompenzovat kariérní omezení, které může v důsledku let strávených péčí o potomky vzniknout. Za cíl si klade rovněž snížit statistický rozdíl v průměrných starobních důchodech mužů a žen, píše web Ministerstva práce a sociálních věcí.
Finanční bonus k důchodu mohou využívat i muži
Nárok na přídavek má vždy pouze jeden z rodičů, konkrétně ten, který o potomka pečoval nejvíce. Údaj říkající kolik dětí člověk vychoval lze však zjistit pouze u žen. A tak zatímco ženám důchodkyním byl od ledna letošního roku důchod na základě počtu vychovaných dětí navýšen automaticky, muži musí v případě zájmu o příspěvek podávat žádost, píše web ministerstva práce.
I když ale muži žádost podají, nemají přiznání peněz zdaleka jisté. Web Deník například píše o příběhu muže, jehož žádost o přídavek k důchodu byla zamítnuta. Ačkoli jeho manželka a matka společných 2 dětí zemřela a on se tedy coby vdovec o potomky staral sám, příspěvek mu úředníci nepřiznali. Důvodem prý bylo, že výchova spočívala hlavně na matce dětí, která zemřela až když byli potomci dospělí. „Prý bych měl nárok třeba kdyby se to stalo dříve, kdyby dětem byly tři, čtyři roky, a já je potom vychovával sám,“ cituje web Deník seniora z Kolína.
Že pro muže je obecně velmi složité prokázat, že o dítě skutečně pečovali nejvíce oni a tudíž mají na výchovné nárok, si myslí i předsedkyně Rady seniorů Lenka Desatová. „Zvlášť v případě, že žena již zemřela. Byla by však chyba, kdyby kvůli tomu nemělo být mužům výchovné přiznáváno vůbec,“ dodala pro web Deník.