Pokud venku sněží, dejte si dobrý pozor, v jakém stavu je vaše auto. V některých případech totiž můžete kvůli sněhu dostat mastnou pokutu.
S přicházející zimou se pro řidiče mění řada věcí. Nejen že si musí zvyknout na odlišné podmínky a řídit opatrněji než v létě, kdy je silnice suchá a neklouže. Kromě toho jim hrozí také pokuty, které by v létě nedostali. Příkladem je pokuta za nepřezuté zimní pneumatiky v úsecích, kde jsou nutné, o čemž psaly Události247. To však není to jediné. Pokutu totiž může dostat i každý řidič, který bude mít na autě sníh.
Sníh na autě je nepřítel všech řidičů
Každodenní odmetání nové sněhové pokrývky a odmrazování skel je otravné a zabírá čas, kterého po ránu mnozí řidiči nemají nazbyt. Navíc, pokud motoristé sklo rozmrazují tak, že nechají nastartovaný motor a čekají, až se vůz zahřeje, mohou dostat dokonce pokutu, jak před časem upozornily Události247. Kromě toho ale existuje ještě jeden důvod, kvůli kterému může sníh na autě přijít řidiče pěkně draho.
Jak upozorňuje server Deník, policisté mohou pokutovat řidiče za to, že mají na střeše auta takzvanou sněhovou čepici. Odškrábat přední sklo zkrátka v zimě nestačí. V případě, že řidiče policisté chytnou mu vmžiku mohou napařit pokutu 2 tisíce korun, ve správním řízení pak dokonce 2500 korun.
A co přesně tedy zákon nařizuje? Nejen že „řidič nesmí řídit vozidlo, na němž jsou nečistoty, námraza nebo sníh, které zabraňují výhledu z místa řidiče vpřed, vzad a do stran“, cituje web Driveto příslušnou legislativu. Kromě toho je rovněž zakázáno mít led na nákladu, který vozí například kamiony. Uvolněný led by totiž mohl ohrozit okolní auta či třeba chodce.
Bezpečí na prvním místě
Mnozí by si mohli říct, že k takovému postihu nevidí důvod. Pokud si přeci dostatečně odmrazí přední sklo, z auta mají dobrý výhled a nikoho neohrozí, není důvod k pokutě. Sníh na střeše ale může mít daleko horší následky, než si mnozí dovedou představit. „Neodklizený sníh ze střechy auta totiž může při brzdění sjet na čelní sklo,“ upozorňuje web Deník. A nehoda je na světě.
Pokuty navíc nehrozí pouze v Česku. Jak dodává web Deník, například v Německu lidé za špatně očištěné auto zaplatí 25 eur, tedy asi 600 korun. V případě, že by řidič ohrožoval ostatní účastníky provozu se pak může částka zvýšit až na 80 eur. O poznání vyšší sankci mohou udělit policisté v Rakousku. Pokud zde dojde k autonehodě či zablokování dopravy a vozidlo, které to způsobilo nebylo dobře očištěné od sněhu a ledu, mohou strážníci tento přestupek pokutovat až 5 tisíci eury, což je více než 120 tisíc korun.