Každý, kdo doma využívá elektřinu je v ohrožení. Žena kvůli tomu málem přišla o 30 tisíc korun

Lidé by měli být při uzavírání smluv s dodavateli energií obezřetní. Jinak se jim může stát, že v budoucnu budou muset platit vysoké sankce.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Energie se v posledních 3 letech staly velkým tématem. Nejprve v roce 2021 zkrachovala společnost Bohemia Energy, po níž zbyly tisíce zákazníků, kteří si na začátku topné sezóny museli narychlo hledat nového dodavatele, připomíná web ČT24. A nedlouho poté začala válka na Ukrajině a s ní související energetická. Bohužel, účty za plyn či elektřinu se lidem mohou prodražit i z jiných důvodů. Příčinou jsou různé finty a triky, pomocí nichž se podvodníci či dodavatelé energií snaží na lidech obohatit.

Pozor na podvodníky i finty dodavatelů

O podvodnících s energiemi, takzvaných energošmejdech psaly Události247 již dříve. Zatímco někteří Čechy lákali na výhodné smlouvy na plyn či elektřinu, jiní po nich požadovali zaplacení fiktivních nedoplatků za energie. V případě neuhrazení částky jim pak vyhrožovali dokonce i odpojením od sítě, čímž u lidí vzbuzovali paniku a mnozí jim proto naletěli.

Pozor na smlouvy na energie: Stačí, že v ní je špatně jedna věta a už se vezete. Tisíce korun zmizí jako nic

Mnohdy však nemusí jít ani o vyložený podvod, a lidé přesto mohou přijít o velké peníze. Někteří dodavatelé energií totiž využívají různé finty. Jednou z nich je třeba krátká formulace v podepsané smlouvě, podle které se závazek po uplynutí daného období automaticky prodlouží, jak psaly Události247. V případě, že by chtěl zákazník od dodavatele odejít, musí obvykle zaplatit penále za předčasné vypovězení smlouvy.

Sankce mohou být vysoké

O tom, jak vysoké sankce za předčasné vypovězení mohou být, se přesvědčila i žena, o jejímž příběhu píše web iDnes. Ta chtěla změnit svého dodavatele elektřiny, a tak podala výpověď. Ačkoli ve smlouvě se dočetla o pokutě 6 tisíc korun, dodavatel jí za tento předčasný odchod naúčtoval více než pětkrát tolik, celkem 34 788 korun.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Sankce za předčasné ukončení smlouvy mohou být vysoké

Protože takto vysoká sankce už byla na ženu příliš, rozhodla se na poslední chvíli ještě své rozhodnutí změnit a k původnímu dodavateli se vrátila. Tím se sankci vyhnula, nadále však musí odebírat elektřinu od společnosti, u které je dlouhodobě nespokojená.

Podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) se přitom nejedná o ojedinělý problém. Jak pro web iDnes řekla Markéta Zemanová z Rady ERÚ, mnozí dodavatelé si totiž v případě předčasného ukončení smluv na dobu určitou kromě pokuty účtují rovněž ušlý zisk. A ten může dosáhnout klidně i několik desítek tisíc korun.

Kontaktovali vás někdy energošmejdi? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články