Kdo k sobě domů nevpustí úředníka, schytá pokutu až 50 000 Kč. V Česku se právě rozjely masivní kontroly domácností

V České republice probíhají kontroly některých domácností. Pokud domů nepustíte úředníka, dostanete pokutu 50 tisíc korun.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

O tom, že některým majitelům domů hrozí od letošního roku sankce až 400 tisíc korun, informovaly Události247 už dříve. Zavedla ji novela stavebního zákona a pokutu mohou dostat ti, kteří nebudou mít projektovou dokumentaci aktuálního stavu svého domu. Nejedná se však o jediný případ, kdy Čechům hrozí pokuty.

Češi musí dodržovat nejrůznější povolení

Web Domek polopatě, za kterým stojí kancelář veřejného ochránce práv, zmiňuje například zahájení stavby bez potřebných povolení, nesoulad realizace stavby s povolením nebo absenci povinného stavbyvedoucího. Pokutováno ovšem může být také třeba neoznámení nálezu kulturně cenných předmětů, archeologických nálezů nebo nedbalost vůči ochraně životního prostředí.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Úředníci mají v některých případech povolení ke kontrolám bytů a domů

Víte od nás, že pokutu mohou Češi dostat i za to, že k sobě domů nepustí kontrolujícího úředníka. Konkrétně pokud neumožní provedení kontrolní prohlídky, nebo když bez udání vážného důvodu na kontrolní prohlídku nepřijdou. Pokuta navíc rozhodně není malá. Podle webu Stavební klub se může jednat až o částku 50 tisíc korun. Pokud by k porušení pravidel došlo znovu, může úřad sankci udělit dokonce opakovaně.

Za co všechno můžete dostat pokutu

Na webu Domek polopatě najdete celou řadu situací, za které můžete schytat pokutu. Stačí například, když si stavbu řídíte sami a nemáte k tomu osobu, která vykonává funkci stavbyvedoucího. Dále se potom rozhodně nevyplatí ignorovat nařízení pracovníků stavebního úřadu. Velkým problémem je také to, když si nevedete stavební deník. „To jsou pořád jen nařízení a požadavky, ale že se na každé povolení čeká několik měsíců, to je v pořádku,“ řekl Událostem247 pan Josef z Pardubic.

Majitelům domů hrozí pokuta 400 000 Kč. Stačí, že zapomněli vyplnit jeden důležitý formulář a už se vezou. Týká se to i vás?

Pan Josef má v podstatě pravdu. Papírování na úřadech je opravdu běh na dlouhou trať. Pro samotné stavební řízení má úřad na rozhodnutí stanovenou lhůtu 60 dní v jednoduchých věcech a ve zvlášť složitých případech lhůtu 90 dní. Jak píše web Cikr, tato lhůta se ovšem v praxi často nedodržuje a vydání povolení tím pádem může trvat i o dost déle. Obecně lze říci, že celý proces získání stavebního povolení trvá v průměru šest měsíců až jeden rok. 

Jaký je váš názor na tohle všechno? Dejte nám ho vědět v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články