Kdo si nasbíral v lese houby, musí si dát pozor na to, co s nimi bude dělat. V některých případech hrozí pokuta desítky tisíc Kč

Češi jsou národem houbařů a v těchto dnech jim počasí opravdu přeje. Do lesů proto vyrážejí ve velkém.

i Zdroj fotografie: muffinn from Worcester, UK/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Víte od nás, že za celý rok se z lesa do českých kuchyní dostane deset až padesát tun hub. Jak a kde rostou právě u vás v kraji, se můžete podívat na mapě, kterou zveřejňuje Český hydrometeorologický ústav. Houbařská sezona v Česku začíná většinou v červenci a její konec obvykle nastává ke konci října.

Sběr hub koriguje lesní zákon

Češi berou lesy útokem, a proto ministerstvo zemědělství důrazně upozornilo občany, kteří najíždějí do českých lesů a sbírají v nich houby a jiné lesní plody na prodej, že porušují lesní zákon. Zároveň svým chováním podle úřadu poškozují české lesy. Varování ministerstvo zveřejnilo na svém Facebooku. Existuje totiž lesní zákon, který z hlediska užívání lesů dovoluje sbírat lesní plody pouze pro vlastní potřebu.

Pokuta miliony korun za sebrání jediné houby. Nejde o vtip. Málo známý zákon se letos bude přísně hlídat

iZdroj fotografie: Prirodnjak/ Creative Commons / CC-BY-SA
O pokutách za sbírání konkrétních hub se v poslední době mluvilo v médiích poměrně často

Pokud si tedy člověk nasbírá plody a houby na území lesa, který mu nepatří, neměl by je podle zákona dále prodávat. Komerční houbaři navíc často spíše lesy drancují. Takový vývoj je nebezpečný a může naopak ohrozit tuzemské ekosystémy, varuje resort. Web TN varuje před prodejem hub na internetu. K obchodování s houbami je totiž nutné mít zkoušky z mykologie. Košík pravých hřibů nabízejí prodejci na internetu i za 600 korun, většinou bez povolení.

Je potřeba mít speciální průkaz

Mykologické zkoušky ze znalosti hub se přitom skládají na většině hygienických stanic bezplatně. Průkaz má pak podobnou platnost jako řidičský. U lidí do 60 let platí po dobu deseti let a potom se to zkracuje na pět let a dva roky, píše dále web. Zákaz prodeje hub bez osvědčení se vztahuje i na houby sušené, mražené nebo tepelně upravené. ​Prodávající nese za nabízené zboží veškerou právní odpovědnost.

Pokuta 2 000 000 Kč za sběr hub. Češi o přísném zákoně často neví, pak na to doplácí

iZdroj fotografie: George Chernilevsky/ Creative Commons / CC-BY-SA
Pozor na prodej hub. Pokud nemáte příslušné oprávnění, může vás to vyjít pěkně draho

Pokud se tedy zákazníkovi udělá zle, začne případ řešit Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Ta může udělit pokuty až několik desítek tisíc korun. Kromě pokuty se může stát i to, že prodejci někomu prodají jedovatou houbu, on se otráví, a pak už vše řeší soud. Všechny houby se však sbírat nesmí. Chráněný je například vzácný hřib královský, klouzek žlutavý nebo lanýž letní. Jak Události247 informovaly už dříve, za sběr jedné z vyjmenovaných hub hrozí pokuta až 50 000 korun. 

Slyšeli jste už o tom, že nesmíte jen tak prodávat houby z lesa?

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články