Mnozí lidé mohou mít za to, že jakmile jednou získají řidičský průkaz, nemusí už nic řešit. Není tomu ale tak.
Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.
Pravidla a zákony se neustále mění a lidé by tak měli dávat dobrý pozor, aby jim nějaká významná novinka neunikla. Konec konců, například v Česku nastanou pro řidiče významné změny od příštího roku, jak nedávno upozornily Události247. Podobně nyní k novinkám dochází i v sousedním Polsku. Zjistili jsme proto, na koho se nové povinnosti vztahují.
Novinka se týká všech řidičů zaregistrovaných v Polsku
Byla zde totiž přijata změna týkající se registračních poplatků spojených s řidičským průkazem. Ještě do července roku 2023 byl v Polsku s žádostí o řidičský průkaz spojený registrační poplatek, píše web AutoŽivě. S nynějším zrušením poplatku přichází nový postup. Pokud vám byl řidičský průkaz v Polsku odebrán, i když již nemusíte platit poplatek, je nutné o něj po uplynutí doby pozastavení opět zažádat. Každý, kdo úřadům včas nepošle žádost, tak přijde o řidičák, respektive ho nedostane zpátky.
V Polsku sice od roku 2020 není povinnost mít řidičský průkaz fyzicky u sebe. Proces vrácení dokladu je ale stále nutné provézt fyzicky. Mohlo by se zdát, že v kontextu digitalizace je tento proces poněkud zastaralý a neefektivní. Když se ale podíváme do Česka, zjistíme, že místní nařízení jsou ještě staromódnější. Zde je totiž nutnost mít řidičský průkaz fyzicky při sobě stále aktuální. Diskuse o možnosti elektronických dokladů je sice živá, konkrétní řešení se ale zatím nejeví.
Kdy je nutné žádat o řidičák?
Asi nejčastější jsou případy, kdy lidé žádají o výměnu končícího řidičáku. Jejich platnost je v Česku zpravidla 10 let. Žádost o výměnu za nový pak lidé mohou podávat nejdříve 90 dnů před koncem platnosti, jak píše web Finance. Lidé by si ale měli dát pozor, aby lhůtu neprošvihli. Jak totiž dodává web Finance „po uplynutí platnosti nejste oprávněni řídit“. Pokud tedy lidé žádost včas nepodají, mohou o řidičák snadno přijít.
Mnoho řidičských průkazů vydávají úřady také novým řidičům, kteří úspěšně složili zkoušky v autoškole. V neposlední řadě pak žádost o vydání průkazu vyřizují i lidé, kteří o oprávnění řídit přišli. To může nastat například v případě, že udělají vážný dopravní přestupek, za který jim policie řidičák vezme, píše web Autotrip. Dále mohou lidé o řidičský průkaz přijít také třeba kvůli ztrátě zdravotní způsobilosti či dokonce za neplacení alimentů.