I když v dnešní době většina lidí platí raději kartou a hotovost u sebe moc nenosí, je dobré si občas zkontrolovat, co máte v peněžence.
Na Událostech247 jsme vás informovali například o tom, že v červenci roku 2022 skončila platnost bankovek nominálních hodnot 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1000 Kč a 2000 Kč z let 1995 až 1999. Poznat je šlo jednoduše podle ochranného stříbrného proužku, který je na starých kusech výrazně užší. Pokud tyto bankovky stále máte, můžete si je vyměnit na pobočkách České národní banky.
Ostatní státy kolky dávno zrušily
Pokud tedy máte doma schované peníze, raději si je zkontrolujte. Přesné typy bankovek, kterým skončila platnost, najdete například na webu Peníze. Upozornili jsme také na to, že v oběhu takových bankovek stále kolují desítky milionů kusů. Česká národní banka se pravidelnou obměnou bankovek snaží neustále zvyšovat jejich ochranu proti padělání. „Jednou se mi stalo, že jsem v obchodě platila stovkou, kterou mi sice vzali, ale upozornili mě na to, že mám dávat pozor,“ popsala Událostem247 paní Jana.
Teď z oběhu mizí další kus papírové historie. Kolkové známky znali Češi už z dob Rakouska-Uherska. Tento rok však kolky pro platbu poplatků státním úřadům a soudům končí. Podle vlády se totiž nevyplatí tuto zastaralou ceninu vydávat a udržovat v oběhu, píše web Deník. Všechny sousední státy možnost hradit poplatky státním úřadům kolky zrušily už dávno, naposledy před deseti lety Slovensko. Do konce tohoto roku trvá přechodné období, kdy lidé mohou kolky odprodat nebo vyměnit na vybraných pobočkách České pošty.
Co nahradí platbu kolky
Kolkové známky, které slouží například k úhradě soudních poplatků, sahají do historie. Podle resortu financí se jejich potřeba s nárůstem elektronických a bezhotovostních plateb významně snížila a v minulosti se nimi navíc i podvádělo. Jak píše web iDnes, ke zrušení kolkových známek jako platebního prostředku došlo oficiálně od 1. ledna 2024. Změna je součástí vládního konsolidačního balíčku. „Tak kolek jsme měla naposledy asi před 10 lety, když jsem ho dávala na žádost o rozvod,“ řekla Událostem247 paní Helena.
České ministerstvo financí už dříve upozornilo na několik negativních zkušeností, kterými se v minulosti zabývalo. Je mezi nimi například situace, kdy prodejce prodával kolkové známky cizincům ve vyšší částce, než byla jejich nominální hodnota. Dále pak resort poukázal na žádosti o výměnu poškozených kolkových známek, které vykazovaly známky použití. Po 1. lednu 2025 bude možné poplatky hradit ostatními možnými způsoby placení, tedy platební kartou, bankovním převodem či v hotovosti na pokladně, dodává iDnes.