Konec slev v obchodech: Zákazníci absolutně nechápou, jak si to jen můžou dovolit? Platit se bude jen plná cena

Snad každý z nás je rád, když může nakoupit ve slevě. V prodejnách v Česku k tomu navíc mají zákazníci spoustu příležitostí.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Nejen slevy a akce, ale také věrnostní programy jsou oblíbeným způsobem obchodů, jak k nákupu přilákat více zákazníků. Ti, kdo jsou členy věrnostního klubu, mohou na nákupech ušetřit klidně i stovky až tisíce korun, tak lze vidět na příkladu Tesca, jak psaly Události247. Web Tesco ukazuje modelový příklad, kdy lidé díky Clubcard cenám a dalším uplatněným bonusůmna nákupu za více než 1200 korun ušetří přes 360 korun.

Slevy díky vysoké inflaci

Kdo se však musel s některými slevami rozloučit, jsou lidé žijící v Maďarsku. Jak upozornil web Novinky, tato země od 1. července ukončila nařízení, podle kterého měly prodejny od loňského června povinnost zlevňovat vybrané potraviny. Oznámilo to tamní ministerstvo hospodářství. Vláda před rokem opatření zavedla, aby lidem pomohla vypořádat se s vysokou inflací, která mezitím polevila a aktuálně se pohybuje kolem čtyř procent.

Slevy 90 %: Nový obchod v ČR má brutálně nízké ceny. Češi ho berou útokem

iZdroj fotografie: DMCGN/ Creative Commons / CC-BY-SA
Slevy nařízené státem v Maďarsku skončily

Povinnost snižovat ceny vybraných potravin zvedla vláda premiéra Viktora Orbána v době, kdy míra inflace v Maďarsku byla nad 20 procenty a patřila k nejvyšším v Evropě. Loni v lednu se dostala až na 25,7 procenta. Teď už je v cílovém pásmu centrální banky, které je od dvou do čtyř procent, píší dále Novinky. V rámci programu povinného snižování cen musely prodejny s ročním obratem nad 60 milionů korun nabízet týdenní slevy nejméně 15 procent ve srovnání s nejnižší cenou za posledních 30 dnů.

Co kdyby k podobnému scénáři došlo i u nás?

Ceny se tak opět zvedly například u chleba, krůtího masa, mléka nebo sýrů. Velké řetězce musely nabídku takto zlevněných položek každý týden obměňovat. Vládní nařízení ovšem oproti původně plánovanému 30. září skončilo předčasně již k 1. červenci. Psal o tom web iDnes. Ukončení cenového stropu vedlo celkově k viditelnému zdražení a náklady na potraviny, s výjimkou některých druhů sezónní zeleniny, výrazně vzrostly. 

Slevy v obchodech budou nyní jen pro vybranou skupinu Čechů. Ostatní musí zaplatit plné ceny

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Češi mají velmi rádi slevy a různé výhodné akce

Naopak u výrobků, které dříve nepodléhaly cenové regulaci, došlo k mírnému poklesu, což naznačuje, že vývoj na trhu neodůvodňuje současné zvýšení cen. Představme si tedy, co by se stalo, kdyby v českých obchodech definitivně skončily veškeré slevy. Jak by pak vypadaly naše nákupy? Snad každý z nás přece v prodejně sáhne alespoň po jednom výrobku, který je ve slevě. Nákupy by se nám tak prodražily o stovky až tisíce korun. I když k tomu zřejmě jen tak nedojde, je dobré se nad tím alespoň zamyslet.

Je pro vás důležité, zda je zrovna nějaké zboží ve slevě, nebo ne?

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články