Léto je obdobím grilování a ve velkém se také konzumují oblíbené hamburgery. Zákazníci by však měli v obchodech dávat pozor na to, jaké mleté maso si kupují.
Kromě klobásek a párečků se na gril hodí také mleté maso na tolik oblíbenou pochoutku v housce. Události247 nedávno upozornily na to, že pokud chodíte na nákup do obchodních řetězců Albert nebo Penny, měli byste se mít na pozoru. Kontrola totiž ukázala, že tyto obchody prodávaly mleté maso, na kterém se informace uvedené na obalu lišily od skutečnosti. Informovali jsme ale například i o sýru mozarella z obchodního řetězce Albert, který vážil méně, než výrobce uváděl na obalu.
Mleté maso bez masa
Nově se na seznam obchodních řetězců, které prodávají šizené maso, připojila také Billa. Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce tam našli v prodejně v Havlíčkově Brodě Mělněné maso vepřové a hovězí od firmy Vocílka, které obsahovalo méně hovězího masa, než bylo uvedeno na obalu. Balení bylo o váze 600 gramů. Potravina byla zařazena do kategorie Falšované potraviny.
Stejný problém se nedávno vyskytnul také v mletém mase, které prodávaly obchodní řetězce Lidl. Balení s názvem Řezníkova čerstvá porce MLETÉ MASO MIX 100% rozhodně nemělo tolik hovězího masa, jak výrobce tvrdil na obalu. Mělo ho tam být 50 procent. Rozbor v akreditované laboratoři v Jihlavě ale podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce zjistil 13,33 procent tohoto masa, doplnil web ČT24.
Pokuta za falšování potravin je až 50 milionů korun
„Pokuty jsou ze strany inspekce ukládány ve správním řízení. Maximální výše pokuty vychází z právních předpisů a za falšování potravin je stanovena na 50 milionů korun. V rámci správního řízení je zohledněna řada aspektů prohřešku – závažnost, doba trvání, množství zasažených spotřebitelů atd. Pro danou právní kvalifikaci se jedná řádově o desítky tisíc až jednotky milionů korun ve správním řízení,“ uvedl pro Události247 mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.
Při nákupu masa se vám také může stát, že vás výrobce ošidí na jeho váze. Vodou se u nás nejčastěji „pumpuje“ rybí, kuřecí a vepřové maso. Upozornil na to web Slimming. Zákon výrobcům dokonce nařizuje uvádět dokonce i procento obsažené vody. Část zákazníků se už poučila a na „křehčené“ maso si dává pozor. Vyšší obsah vody se pak může vyskytovat také právě u mletého masa, dodává web.