Dáváte ve svém jídelníčku přednost kuřecímu masu? Buďte velmi opatrní na to, kde ho kupujete.
Události247 upozornily například na produkty od výrobce RABBIT Trhový Štěpánov. Inspektoři Státní veterinární správy v něm totiž objevili bakterie salmonely. Konkrétně byla nebezpečná bakterie nalezena v polévkové směsi prodávané v řetězci Globus a v kuřecím srdci, jež si lidé mohli koupit v prodejně RABBIT Vysoké Mýto.
Nejčastěji závadné je maso z Ukrajiny
Už dříve jsme informovali o tom, že nebezpečné byly také kuřecí prsní řízky, které mohli zákazníci koupit v obchodním řetězci Tesco. Kontroly ukázaly, že v řízcích byly bakterie, které způsobují onemocnění salmonelóza. Opakovaně šlo o maso z kuřat, která byla chována a poražena na Ukrajině a zpracovával je slovenský podnik WE Trade z Horních Salib v okrese Galanta.
Nedávno se kontroloři Státní zemědělské a potravinářské inspekce vydali opět do Tesca, tentokrát v Tachově. Opět tam objevili kuřecí prsní řízky, které by však lidé určitě jíst neměli. Konkrétně šlo o výrobek TESCO Kuřecí prsní řízek, čerstvé, balené, šarže: 24147102, chov a porážka Ukrajina. Laboratorní rozbor potvrdil v uvedené šarži potraviny přítomnost bakterií rodu Salmonella Infantis, které jsou původcem onemocnění salmonelóza.
Jak předejít nákaze?
Předmětný výrobek byl označen údajem „Spotřebujte do: 15.04.2024“, v tržní síti se tedy již nenachází. Inspekce však důrazně doporučuje všem spotřebitelům, kteří by mohli mít výrobek doma v zamrazeném stavu, aby ho rozhodně nejedli. Případné zmrazení totiž nemá na bakteriální kontaminaci prakticky žádný vliv. Inspekce o tom informuje na svém webu Potraviny na pranýři. „Právě z tohoto důvodu už dávám maso do mrazáku v původním obalu, abych měla přesné údaje o spotřebě a šarži,“ řekla Událostem247 paní Hanka z Pardubic.
Rizikové přitom zdaleka není jen kuřecí maso. Se salmonelou se lze setkat také třeba u vajec či mléčných výrobků. Ojediněle může být i v různých cukrářských výrobcích, sladkých krémech, zmrzlině a dokonce i ve vodě. Jednou ze spolehlivých cest, jak se nákaze vyhnout, je tepelná úprava, protože bakterie nemají rády vysoké teploty. Ty nad 60 °C je spolehlivě ničí. Prevencí je tedy důkladné tepelné zpracování syrových potravin. „Jediné, co jím syrové, je tatarák. Měl jsem ale štěstí a nikdy mi nic nebylo,“ řekl Událostem247 pan Jiří z Brna.