Kvůli platbě QR kódem přichází lidé hromadně o své peníze. Jde o chybu, kterou dělá spousta Čechů

Podvodníci mají další fintu, jak z lidí vylákat peníze, aniž by si toho všimli.

i Zdroj fotografie: Sonixrulerz / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

O tom, že šmejdi mají nejrůznější praktiky, jak se snaží lidi přelstít a obrat je o peníze, informují Události247 často. Psali jsme například o tom, že mnozí se vydávají za mobilní operátory nebo falešné bankéře. Pokud vám takto z podvodného čísla zavolají, můžete přijít o velké sumy peněz.

Pozor na QR kódy

Uchlácholit se nenechte ani v případě, že telefonní číslo, ze kterého vám dotyčný volá, bude patřit příslušné bance. Jak totiž dokládá třeba příklad z Frýdecko-Místecka, podvodníci umí napodobit různá čísla, jak Události247 upozornily. Raději si tak v případě pochybností vše ověřte přímo u své banky a nespokojte se s tím, že na první pohled se vše zdá být v pořádku.

Volali vám z tohoto mobilního čísla? Moc se o tom neví, ale zaplatíte kvůli tomu 200 000 Kč

Teď mobilní operátoři varují před novou formou on-line podvodů. Jak upozornil web TN, do QR kódů velkých společností se totiž lehce dokážou nabourat podvodníci a naprogramují je tak, aby vás dostali na stránku, kterou potřebují. Vy pak kvůli tomu můžete přijít o nemalé peníze. Příkladem je muž, který si v IKEA koupil kuchyň a u pokladny mu na fakturu pracovníci nalepili QR kód, díky kterému měl po naskenování získat slevu.

Co dělat, když přece jen naletíte?

Později se mu na mobilu objevil odkaz, který měl stáhnout. Přesměrovalo ho to však na stránky firmy, která po něm chtěla 99 korun s neodvolatelným strháváním každý týden. To už zákazníkovi došlo, že je něco špatně. Když se obrátil na vedení Ikea, dozvěděl se, že tento QR kód prověřili a všechno funguje, jak má. ​QR kód byl totiž zřejmě napaden firmou, která tak dostala oprávnění sama odeslat potvrzovací SMS zprávu a tím odsouhlasila odebíraní vlastních služeb, píše TN.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Platba telefonem má svá úskalí

Mělo jít o firmu Funnerz. Problém se ovšem týká i řady dalších velkých značek a řetězců. Prevencí je podle operátorů zablokování plateb třetím stranám. Pokud se přece jen stanete obětí, je důležité jednat hned. TN radí, že existuje univerzální SMS pro zrušení ve tvaru STOP, která se odesílá na prvních pět číslic z čísla, ve kterém byla služba objednána. Tím dojde k zastavení. ​Podle operátorů patří mezi další časté podvody upozornění na nedoplatky, přeplatky, výhry nebo třeba nedoručené balíčky.

Platíte přes QR kód? Podělte se s námi o vaše zkušenosti v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články