Varování pro všechny řidiče: Letos uděluje policie vysokou pokutu za špatně zapnutá světla na autě

Řidiči musí znát celou řadu pravidel a nařízení, aby se vyhnuli pokutám. Velkým tématem je třeba svícení na autě.

i Zdroj fotografie: A. Bailey/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Pokutu mohou řidiči dostat třeba za to, že jedou bez rozsvícených světel. Doposud se za tento přestupek platilo na místě do 2000 korun. Od roku 2024 je to do 1500 korun, případně vyváznete s domluvou. Psali jsme i o tom, že zákon zakazuje používat dálková světla v případech, kdy by hrozilo oslnění protijedoucích řidičů. Případně v situacích, kdy je vozovka dostatečně osvětlená. Stejně tak je ve většině případů zakázáno problikávání.

Používání světel na autě má přísná pravidla

Po novele bodového systému se přestupku dopustí také ten, kdo „neoprávněně užije nebo napodobuje zvláštní výstražné světlo nebo zvláštní zvukové výstražné znamení.“ Nejedná se ovšem o blikání blinkry, když třeba někde šofér na chvilku zastaví a potřebuje si odskočit z auta, ale o zvláštní výstražná světla, tedy majáky. Každého, kdo by neoprávněně použil majáky nebo houkačky, čeká pokuta v rozmezí 7000 až 25 000 korun.

Urgentní: Používáte na autě tato světla? Policie vám za to bez diskuze dá pokutu 5 000 Kč

iZdroj fotografie: Policie ČR
Řidiči mohou dostat pokutu za řadu věcí

Velkým tématem je také používání mlhových světel. Zákon konkrétně uvádí: „Přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy. Znamená to tedy, že zadní mlhovky řidiči v určitých chvílích používat musí, ty přední jsou jen dobrovolné, píše web TN. Situaci, kdy je na čase mlhová světla spustit, popisuje na svém webu policie.

Pozor dávejte, až vyrazíte třeba na nákupy do Polska

Předpis nařizuje, že mlhovky jsou potřeba za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Je tedy na uvážení řidiče, jestli je lehký opar už mlha. Mnohem těžší to mají třeba řidiči v Polsku. Pro používání světel tam totiž platí přísná pravidla, jak píše web AutoŽivě. Za jejich porušení mohou řidiči dostat pokutu v přepočtu až 2 000 korun. Týká se to právě nesprávného používání mlhovek.

Tohle dělá za volantem 90 % Čechů každý den: Hrozí za to přitom pokuta 2 500 Kč

iZdroj fotografie: Policie ČR
Takzvané mlhovky mohou řidiči používat jen za zhoršené viditelnosti

Mnoho řidičů si totiž neuvědomuje, že mlhová světla jsou určena výhradně pro situace, kdy je špatná viditelnost. Tedy typicky mlha, sněžení nebo silný déšť. Za nesprávné použití světel mohou být řidiči v Polsku pokutováni v přepočtu částkou v rozmezí 500 až 1 000 korun. V případě opakovaného porušení pravidel se pokuta může vyšplhat až na 2 000 korun. Pokud se tedy do Polska chystáte, navíc v tomto počasí, je určitě dobré si předpisy pořádně nastudovat.

Věděli jste o tomto zákoně?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články