Majitelé aut mají letos nárok na odměnu 42 000 Kč. Peníze dostanou přímo od státu

Se zdražováním a zvyšujícími se životními náklady se stává pomalu luxusem také provoz auta. Někteří lidé však mají štěstí a stát jim pomůže.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Ne každý si může například dovolit koupit nové auto. Jak jsme na Událostech247 psali už dříve, mnozí lidé proto místo nového auta volí raději ojeté, nebo si nová auta pořizují na operativní leasing. Upozornili jsme také, že někteří Češi budou moci od státu na nové auto dostat peníze. Může jít až o 300 tisíc korun.

Na co mohou lidé peníze použít

Peníze však mohou dostat také Češi, kteří dojíždějí autem do práce, zejména pokud jejich domov a práci dělí desítky kilometrů. Úřad práce chce lidem vyjít vstříc a těm, kteří musí dojíždět delší vzdálenosti do zaměstnání, se snaží ulevit peněžním příspěvkem. Upozornil na to web Autosalon. Také Události247 už dříve informovaly o příspěvku na podporu regionální mobility. Tyto peníze jsou určeny lidem, kteří si našli nové zaměstnání dál od svého domova.

Stát lidem rozdává 300 000 Kč na nákup nového auta. Máte na peníze v roce 2024 nárok i vy?

Mnoho nově zaměstnaných se tak může měsíčně obírat o tisíce korun, aniž by o tom věděli. I když je dávka označena jako příspěvek na dojížďku nebo dojíždění, není nutné peníze vynaložit jen na benzin či za jízdenku na autobus a vlak. Příspěvek tak využijí majitelé aut, kteří dojíždí za práci velké dálky, ale i další lidé. Přiznanou částku je možné použít na úhradu jakýchkoliv nákladů, které se vážou k dojíždění do nové práce. Konkrétní použití navíc není nutné nijak dokazovat.

Také dojíždím, ale na příspěvek nárok nemám, říká žena

O příspěvek si mohou požádat ti, kteří nastupují do nové práce, budou dojíždět mimo svou obec a jsou v evidenci Úřadu práce déle než 5 měsíců, píše se na webu úřadu. Pokud je tedy vaše budoucí či nové zaměstnání ve stejné obci, ve které bydlíte, bude vaše žádost neúspěšná. Požádat o příspěvek mohou i lidé, kteří jsou bez práce kratší dobu než pět měsíců, a to v případě, že jim není možné zprostředkovat zaměstnání v místě bydliště kvůli jejich zdravotnímu stavu, nedostačující praxi, nevyhovující kvalifikaci nebo péči o dítě.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
O příspěvku na dojíždění do práce nemá řada lidí tušení a připravují se tím zbytečné o peníze

Žadatel může měsíčně dostat až na 3500 korun, a to pokud má práci vzdálenou od bydliště přes 50 kilometrů . Pokud tedy bude peníze od Úřadu práce dostávat po celý rok, přijde si tak na 42 tisíc korun, což už je rozhodně pěkná částka. „Vidíte, o této možnosti jsem vůbec nevěděla a to každý den dojíždím za prácí do Třebíče, což je tedy od Brna docela dost daleko a ještě tím strávím spoustu času. Škoda, že to platí jen pro nové práce. Já jsem v té své už dva roky,“ podělila se o své zkušenosti pro Události247 paní Eva.

Slyšeli jste už o zmíněném příspěvku? Dejte nám vědět v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články