To, že provoz auta není v dnešní době nic levného, ví asi každý z nás. Proto se hodí každá koruna, kterou ušetříme.
Na Událostech247 jsme vás informovali o tom, že vláda minulý rok schválila novelu zákona o povinném ručení. Přináší ovšem změny, které se motoristům většinou moc líbit nebudou. V rámci novely například dojde ke zvýšení minimálního limitu krytí z 35 milionů na 50 milionů korun. Řidiči, kteří dosud měli pouze nižší pojistku si tak o něco připlatí.
Pojištění podraží
Povinné ručení musí platit každý provozovatel vozidla. Letos si čeští řidiči navíc za pojištění o dost připlatí. Jak od nás víte, statisíce z nich totiž nemají fixované ceny, a skončí jim tak smlouvy s částkami, které zaplatili v roce 2023. Pojišťovny zdražováním podle odborníků reagují nejen na větší nehodovost a růst cen náhradních dílů, ale také na zvyšování mezd. Podle ekonomů budou ceny pojištění růst i nadále. Řidiči by si proto měli své smlouvy fixovat.
Psali jsme o tom, že zdražují dálniční známky. Za roční řidiči platili 1500 korun, za třicetidenní 440 a za desetidenní 310 korun. Od 1. března však roční elektronická dálniční známka podražila o 800 korun. Místo původních 1500 za ni nově šoféři zaplatí 2300 korun. Dá se říct, že takto drahou dálniční známku si už bude moct dovolit jen málokdo. Obzvlášť si její koupi rozmyslí ti, kteří dálnice využívají jen občas. Navíc, když dálnice jsou v tak havarijním stavu.
Zpět dostanete celou částku
Řidiči ale mohou také získat zpět peníze, které už zaplatili. Řeč je o nespotřebovaném pojistném. Jak píše web Portál řidiče, jde o část zaplaceného pojistného připadající na dobu od zániku autopojištění do konce pojistného období, ve kterém pojištění zaniklo. V praxi si o vrácení můžete zažádat například ve chvíli, kdy sice uzavřete vybranou pojistku, ale později zjistíte, že ji konkurence nabízí mnohem výhodněji. Pokud byla pojistná smlouva ukončena před jejím počátkem, vrátí vám zpět celou částku, což dělá několik tisíc korun.
Při ukončení do dvou měsíců od jejího sjednání je zapotřebí počítat s osmi dny, které má pojišťovna na zpracování vaší výpovědi. Po těchto osmi dnech pojištění zaniká, píše dále web. Pokud zmíněných osm dní zasahuje do počátku pojistné doby, pojistitel si pojistné za tyto dny nechá a řidiči vrátí nespotřebovanou část pojistného. „Tak o tomto jsem vůbec neměl tušení, i když jsem zrovna nedávno pojišťovnu opravdu měnil. A oni mi samozřejmě sami nic nevrátí,“ řekl Událostem247 pan Mojmír.