Ztráta či sdílení občanských průkazů lidem může způsobit velké problémy. Podvodníci dokážou doklady rychle zneužít a připravit oběti klidně o stovky tisíc korun.
Podvodníci využívají celou řadu triků, jak lidi obrat o peníze. Události247 například v nedávné době psaly o podvodných SMS zprávách, ve kterých se zločinci vydávají za děti obětí. Výjimečné nejsou ani výzvy k zaplacení falešných pokut či třeba lákání na státní příspěvky. Riziko okradení však mnohým hrozí i skrze zneužití občanských průkazů.
Ztráty občanských průkazů by lidé měli řešit
To, když někdo ztratí peněženku se všemi kartami a doklady, už je samo o sobě nepříjemné. Ne všichni lidé ale možná ví o problémech, které to může způsobit. Nejenže kvůli tomu přijdou o obnos v peněžence a musí si nechat zablokovat a znovu vydat platební kartu. Problém může znamenat i ukradená občanka.
Jak totiž upozorňuje web České spořitelny, odcizení občanských průkazů může podvodníkům posloužit k různým nelegálním aktivitám. Na cizí doklady si totiž zločinci mohou vzít různé nebankovní půjčky a úvěry a vlastníky těchto průkazů tak zadlužit, aniž by o tom oni sami vůbec věděli. Je to přitom překvapivě snadné. Mnohé nebankovní společnosti totiž neprovádějí důkladné ověřování totožnosti a cizí občanka jim tak často postačí.
Lidé mohou přijít o spousty peněz
Příkladem je příběh muže, o němž již dříve psaly Události247. Zloději mu vykradli auto a sebrali mu i doklady, včetně občanky. Následně na jeho průkaz založili několik bankovních účtů a poté si i vzali půjčku. A to rozhodně ne malou. Jednalo se o 850 tisíc korun.
A rozhodně se nejedná o ojedinělý případ. Web Deník předloni informoval o ženě, která od svých přátel a známých vylákala kopie jejich občanských a řidičských průkazů. Následně si díky tomu na jejich jména nabrala několik půjček v celkové výši bezmála půl milionu korun. Lidé by tak rozhodně neměli své průkazy s nikým sdílet. A pokud už o ně přijdou, co nejdřív by krádež nebo ztrátu měli nahlásit, aby se doklady zneplatnily.