Konečně jsme se dočkali teplých slunečných dnů. S tím ale také jako každý rok přichází nepříjemná sezónní záležitost.
Do Česka opět přichází sezóna klíšťat. O tom, jak mohou být tito paraziti nebezpeční, jsme na Událostech247 informovali již dříve. Přenášejí zejména dvě nebezpečné nemoci. Jde o lymskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu. Rozsáhlá studie protilátek ukázala, že lymskou boreliózou už trpí nebo trpělo více než 14 procent světové populace.
Kde se jim daří nejlépe
Aktivita klíšťat je podle meteorologů tento týden velmi vysoká. Navíc již jsou klíšťata aktivní na celém území České republiky. Ať se tedy chystáte na procházku do přírody kamkoliv, měli byte dávat větší pozor a určitě použít repelent. Varování před klíšťaty vydali meteorologové. Aktivita těchto parazitů už je na čtvrtém stupni, který je druhý nejvyšší a platí pro celé Česko. Vysoko riziko navíc bude platit i v dalších dnech.
Klíšťatům se nejlépe daří v listnatých a smíšených lesích a v porostech křovin s bylinným patrem, kde se udržuje optimální vlhkost po celý den. Líbí se jim také na okrajích vodních toků a ploch, v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách. Výrazně méně jich najdeme v jehličnatých lesích a v kamenitém prostředí s minimem porostu. Díky specifickým nárokům na vlhkost prostředí klíšťatům nesvědčí slunečná a výrazně suchá a holá místa.
Jak se klíštěte správně zbavit
Na webu Klíště, pro který pracují přední experti, najdete interaktivní mapu s výskyty infikovaných klíšťat. Zobrazená data pocházejí z více než 18 000 analyzovaných vzorků v laboratoři. Pokud už byste klíště dostali a nejste si jistí, jak ho správně vytáhnout, přesný návod na to přináší například Státní zdravotní ústav (SZÚ). Rozhodně neplatí stará rada, že klíště je potřeba vytočit. Místo přisátí je nejprve nutné desinfikovat jodovým nebo jiným desinfekčním prostředkem.
Potom byste měli pomocí navlhčené textilie klíštětem lehce pohybovat neboli viklat, ze strany na stranu. Po 2 až 3 minutách by se mělo uvolnit. V případě potřeby lze klíště opatrně podebrat a vyjmout pinzetou z umělé hmoty. S každým klíštětem je třeba zacházet jako s potenciálně infekčním materiálem, a proto je nutné, aby při jeho likvidaci nedošlo k potřísnění rukou ani předmětů v okolí. Klíště zabalte do kousku papíru a na nehořlavém podkladu zapalte.
Potkali jste už letos klíště?


