O tom, že to, co nosíte v peněžence, může mít nedozírnou hodnotu, vás na Událostech247 informujeme pravidelně.
Nemusí se navíc jednat jen o starší exponáty. Upozornili jsme třeba na to, že skutečně astronomickou hodnotu má pro sběratele i jedna mince z roku 2023. Konkrétně se jedná o polskou minci v hodnotě 5 polských zlotých, což je v přepočtu na českou měnu necelých 30 korun. Ceněná je mince vyražená v loňském roce, která má výrobní vadu.
Vzácných mincí není zrovna málo
Kruh s orlem na dané minci není tak zlatý, jak by měl být a na straně s nominální hodnotou pak zlatá barva přesahuje předpokládané obrysy. Kromě toho je tato mince také o něco lehčí. V přepočtu na českou měnu by lidé mohli za prodej této mince získat až 3 tisíce korun. Není přitom nereálné, že by na ni narazili i někteří Češi. Mnozí totiž do sousedního Polska jezdí na nákupy levnějších potravin a logicky tak využívají i tamní platidlo.
Na Událostech247 jsme upozornili také na to, že velkou hodnotu může mít i dvacetikorunová mince, kterou jinak běžně platíme. Tato vydělala svému majiteli vydělala v dražbě pět tisíc eur, tedy za více než 117 tisíc korun. Uvedená dvacetikoruna je chybně ražená. Obě její strany jsou totiž stejné a je na ní dvakrát vyražen Svatý Václav. Naopak na ní chybí státní znak, na který jsme u každé mince zvyklí.
Nejvzácnější mince
Mezi nejvzácnější mince patří také měděný pětihaléř z roku 1924. Protože se vyrazilo jen pár kusů, udělalo to z této mince sběratelskou senzaci, která se v aukcích draží za částky mnohem vyšší než nominální hodnota. Jak upozornil web Blog mincovny, v roce 2010 byl jeden takový pětihaléř vydražen za 506 tisíc korun a jedná se tak o vůbec nejdražší vzácnou minci u nás. Seznam dalších vzácných mincí najdete na Blogu mincovny.
Pokud se vám takový poklad podaří najít, myslete na to, že bezvadný stav přidává na hodnotě. Proto minci zbytečně nedrhněte a nečistěte, abyste nezpůsobili víc škody než užitku. Nechte ji posoudit odborníkem, který potvrdí, jestli se opravdu jedná o některý ze vzácných kousků. „Měli jsme doma desetikorunu, která měla vyraženou katedrálu Petrov. Měla být vzácná. Tenkrát jsme za ni dostali asi 7000 korun,“ vzpomíná pan Petr z Rosic.