Další motivace pro neočkované – nová vláda by jim dala za očkování peníze na ruku. K nápadu se vyjádřili odborníci

Počty nově nakažených koronavirem dál strmě stoupají. Vláda proto přemýšlí, jak ještě víc přesvědčit odpůrce vakcíny, aby se nechali naočkovat.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Epidemie covidu nabrala na síle, v neděli přibylo 5650 nových případů, což je jedno z nejhorších nedělních čísel. Stále platí, že pomoci může jen co největší proočkovanost obyvatelstva. Lékaři, kteří přesvědčí své pacienty k vakcíně, teď dostávají od zdravotní pojišťovny asi 400 korun jako bonus. Podle expertů by se ale víc vyplatilo to, kdyby odměny dostávali ti, kteří ještě s očkováním váhají. Informoval o tom web Lidovky.

Navýšení proočkovanosti je hlavním cílem nové vlády

Nová vláda, která by se měla ujmout moci ještě před Vánocemi, si klade snížení očkovacího deficitu jako jeden ze svých hlavních cílů. Proto bude také zvažovat, jestli lidem jejich rozhodování neulehčí třeba finanční motivace: „Nejlepší opatření pro boj s covidem je proočkovanost populace. Česká republika v tomto směru v evropském měřítku pokulhává. To je bezpodmínečně nutné napravit,“ řekla pro web Lidovky.cz Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně sněmovny a TOP 09.

iZdroj fotografie: TOP09
Markéta Pekarová Adamová

Nastupující vláda už oznámila, že se bude spoléhat především na srozumitelnou očkovací kampaň. „Nově očkovaní mají už nyní nárok na 500 korun bonusu u pojišťovny, které mohou využít například na nákup v lékárně. Cesta k vyšší proočkovanosti ale vede především přes neustálou komunikaci přínosů vakcíny, přímé oslovování rizikových skupin a větší zapojení například praktických lékařů,“ vysvětlil předseda ODS a budoucí premiér Petr Fiala. Tento postup také doporučuje expert Jan Konvalinka, promluvil o tom pro Seznam Zprávy.

Příspěvek 500 korun a až tři dny doma jako motivace

Podle informací Chytré karantény má zatím alespoň jednu dávku vakcíny 70 procent dospělé populace. Kvůli vysoké nakažlivosti varianty delta je však potřeba minimálně 80 procent, aby se vytvořil ochranný štít kolektivní imunity. V Evropě jsou státy, které toho už dosáhly: v Irsku zašlo na injekci devět dospělých z deseti, Portugalsku hlásí dokonce 86 procent naočkovaných obyvatel.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Peníze

Že by byl motivací finanční bonus, potvrzuje rozsáhlý průzkum, který si před časem nechal udělat Úřad vlády. „I část lidí, kteří jsou extrémně proti vakcíně, by se nechala přesvědčit finanční iniciativou. A to nejde o velké částky,“ potvrdil marketingový stratég Eduard Piňos z iniciativy Cesta ven. Částka by mohla začínat už na 500 korunách. Obdobně motivační by byla podle průzkumů i záruka až třídenní nemocenské se stoprocentní náhradou mzdy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články