Nemáte náhodou na svém autě tuto konkrétní vychytávku? Pokud ano, raději se jí zbavte co nejdříve, jinak na vás bude čekat tučná pokuta.
Řidiči, kterým nepřijdou jejich světla na autě dostatečně silná, se občas rozhodnou pro jejich modernizaci. Bohužel, buď nevědomky, nebo záměrně, pak sáhnou po světlech, jejichž používání je nelegální. Jak již redakce Událostí247 několikrát zmiňovala, mít na svém autě špatná světla může skončit opravdu špatně. V první řadě si řidič za ně odnese tučnou pokutu a v nejhorším případě pak přijde i o techničák. Jak se tomuto vyhnout a na která světla si dát pozor?
Tato světla raději ne
Stále častější stížnosti na oslnění řidičů protijedoucími vozy znovu otevírají téma nelegálně upraveného osvětlení vozidel. Ačkoliv mnohé vozy nemají zapnutá dálková světla, jejich svítivost je natolik nepříjemná, že může způsobit nebezpečné situace, které mohou ohrozit řidiče na komunikaci. Ne nadarmo jsou proto taková světla zakázána a řidiči by se jim měli za každou cenu vyvarovat. Řeč je například o variantách LED světel, které nesplňují technické normy a nejsou homologované pro daný typ vozu.
Jak uvádí Policie ČR, homologovaná LED světla pro denní svícení musí mít na sobě značku RL, která majitele vozu opravňuje k jejich použití k dennímu svícení. Pokud však světla zmíněnou značku na sobě nemají, pak se jedná o levnější poziční světla, která na autě nemají co dělat.
Nehomologovaná světla mají zcela odlišné světelné rozložení a intenzitu, čímž dochází k oslňování ostatních účastníků provozu. Často se s nimi policie setkává například v Polsku, kde za ně padají pokuty až 17 000 Kč. Navíc téměř 40 % aut v Polsku neprojde technickou kontrolou právě kvůli světlům. Z velké části jsou pak na vině právě nehomologovaná světla, která mohou oslepovat protijedoucí řidiče.
Na co si dát pozor
V první řadě je nutno podotknout, že v Česku jsou sice pravidla podobná, avšak tresty nebývají tak vysoké jako u našich sousedů. Pokud vás policie zastaví a zjistí, že máte nehomologovaná světla, pak na vás bude čekat pokuta 2 000 Kč a zároveň vám bude doporučeno, abyste daný problém odstranili. V případě, že problém neodhalí policie, ale stanice technické kontroly, bude vašemu vozidlu omezena způsobilost k provozu na pozemních komunikacích. Následně budete mít 30 dní na odstranění závad a následně se budete muset podrobit další technické kontrole.
Nejen provedení, ale také umístění světel pro denní svícení podléhá předpisu EHK/OSN č. 48 a jejich používání pak zákonu č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích. Je velmi důležité, abyste si dávali pozor a na svůj automobil instalovali pouze světla, která jsou homologovaná a splňují všechny technické požadavky. Když tak neučiníte, musíte počítat s tím, že na vás budou čekat nemilé následky.
Měli jste už někdy problém s policií kvůli světlům?

