Máte doma staré poštovní známky? Nevyplatí se je vyhazovat. Některé mají hodnotu milionů korun

Vlastnit některou z těchto známek je snem každého sběratele. Jejich hodnota je ale skutečně astronomická.

i Zdroj fotografie: Robert-brook/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Sběratelství známek se po celém světě věnují miliony lidí. Jak jsme ověřili z dat amerického webu Apfelbaum Inc, podle odhadů se může jednat o 60 až 200 milionů lidí. V dnešní době internetu a online bazarů je pak nakupování a přeprodávání ještě snazší. Redakce Událostí247 přináší přehled několika případů, kdy se vzácné známky prodaly za skutečně vysoké částky.

Některé známky mohou stát miliony korun

Příkladem je příběh známky z období Československa, konkrétně z roku 1919. Původně se jednalo o rakousko-uherskou známku, byla ale přetištěna nápisem Pošta Československá 1919. A právě to z ní mezi sběrateli činí velmi žádaný kus. Například předloni se prodala za 360 tisíc korun, jak jsme ověřili na webu iDnes.

Soutěž o pobyt v lázních s all-inclusive

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Nemáte doma náhodou tuhle starou poštovní známku? Ověřte si to. Má astronomickou hodnotu, skoro 8 000 000 korun

iZdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / CC-BY-SA
Dnes už se známky tolik nepoužívají

Jak dále redakce Událostí247 ověřila na aukčním portále Aukro, v podobných částkách se tam pohybují i jiné známky. Třeba sada známek nazvaná Muži 28. října se zde aktuálně nabízí za necelých 109 tisíc korun. A v dalších mnoha případech se ceny pohybují v řádu desetitisíců, často za jedinou známku, což jsou podle redakce Událostí247 rovněž velmi vysoké částky, jež si ne každý sběratel může dovolit do svého koníčku investovat.

Ceny mohou jít i do milionů

Ti, jež mají velké rozpočty, pak mohou pomýšlet i na celosvětově žádané unikáty. Jedním z nich je vůbec první známka světa, a sice britská Penny Black. Jak jsme ověřili na webu iDnes, tento unikát z roku 1840 se loni prodal za 9,1 milionu korun. A ještě o řád výš je částka za známku Červený Mauritius. Ta se před několika lety prodala za neuvěřitelných 8,1 milionu dolarů, což je v přepočtu asi 183 milionů korun, jak redakce Událostí247 zjistila na webu Lidovky.

Nemáte někde schovanou tuto starou poštovní známku? Pořádně se podívejte. Má závratnou hodnotu, více než 8 000 000 Kč

iZdroj fotografie: Bohumil Heinz/ Creative Commons / CC-BY-SA
Sbíraní známek je v ČR velmi oblíbeným koníčkem

Je tak evidentní, že sbírat známky není jen pěkným koníčkem, ale také velmi nákladnou záležitostí. Zároveň se však může jednat o dobré investice. Hodnota vzácných známek totiž většinou v čase roste. Podle redakce Událostí247 je však v tomto sběru třeba být opatrný. Proto, aby byl nákup investičně výhodný, musí lidé známkám rozumět a nejen koupit první kus, na který narazí.

Sbíráte také známky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články