Dříve mimořádně ceněné bony jsou dnes pro většinu lidí jen starým kusem papíru. Pro některé sběratele však mají obrovskou hodnotu.
Různé historické artefakty mají pro sběratele mnohdy vysokou cenu. Jak již dříve psaly Události247, může se jednat třeba o známky, mince, ale také méně obvyklé předměty. Patří mezi ně i tuzexové poukázky, takzvané bony, které byly hojně využívané v době ČSSR.
Platidlo, které mělo pro mnohé cenu zlata
Bony jsou již definitivně minulostí. Není to však tak dávno, co se v dřívějším Československu hojně využívaly a mnozí je stále mají v živé paměti. Jak připomíná web Podnikatel, jejich vznik se datuje do roku 1957. Zrušeny však byly až v roce 1992, tedy před 32 lety. Ačkoli spousta Čechů si tak tyto poukázky ještě pamatuje, připomeňme si, k čemu se vlastně používaly.
Jak již z názvu vyplývá, tyto poukázky sloužily k nakupování v obchodech Tuzex. Zde bylo k mání žádané zboží ze západu, které bylo nedostatkové a zároveň poměrně drahé. Bony sice původně dostávali pouze vybraní lidé, například ti, kteří pracovali v zahraničí. Brzy se však s těmito žádanými poukázkami, jejichž platnost byla navíc časově omezená, začalo nelegálně obchodovat. Poukázky tak bylo možné získat od takzvaných veksláků, kteří je prodávali za peníze.
Tuzexové poukázky mohou mít obrovskou hodnotu
Přestože v dnešní době už si lidé za tyto poukázky žádné luxusní zboží ze západu nekoupí, stále jsou zde tací, kteří si jich velmi cení. Mezi sběrateli jsou totiž tato raritní platidla velmi žádaná. Události247 například již dříve psaly o 50haléřovém bonu, který se vydražil za 1 260 000 korun. Každý, kdo by tak tyto poukázky měl na půdě či doma ve skříni, rozhodně by je neměl vyhazovat, protože se v nich evidentně ukrývá jmění.
V loňském roce se pak v aukci objevil jednobon z roku 1958. Zajímavostí je, že pochází z první emise tuzexových poukázek, ze které se jich do dnešního dne dochovalo pouze 7. K tomu pak této poukázce byla hned dvakrát prodloužena platnost, což dokazují na ní vytištěná razítka, píše server Novinky.