Nabíjíte si telefon tímto způsobem? Policie vám za to bez diskuzí udělí pokutu až 100 000 Kč

Nabíjení telefonu je pro většinu lidí rutinní věc, na které nevidí vůbec nic špatného. I za to však může v některých krajních případech hrozit pokuta.

i Zdroj fotografie: Santeri Viinamäki/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Nabíjení telefonu je činnost, kterou provozuje většina lidí dnes a denně. Jednoduše do zařízení strčí kabel a následně už jen najdou zdroj elektřiny. Ten je přitom v dnešní době opravdu na každém rohu. Kromě zásuvek ve své domácnosti tak lidé běžně svá zařízení nabíjí v kavárnách a restauracích, na nádražích či třeba v hromadných dopravních prostředcích. Málokoho by tak napadlo, že by s tím mohl být nějaký problém. Pokud ale budete telefon nabíjet jedním způsobem, může vám za to policie napařit pěkně mastnou pokutu.

Telefon nemůžete nabíjet jen tak někde

Svědčí o tom případ, který se nedávno stal v Praze. Muž, který je vyučený elektrikář se totiž rozhodl nabíjet si svůj telefon z pouliční lampy, píše web Pražská Drbna. Z lampy odmontoval kryt a kabel své nabíječky tak připojil přímo ke zdroji, který veřejné osvětlení napájí.

iZdroj fotografie: Tomwsulcer/ Creative Commons / CC-BY-SA
Místa, kde si lze nabít svůj telefon jsou dnes již na každém rohu

Ačkoli policisty, kteří na místo dorazili se muž snažil přesvědčit, že je vše v pořádku a ví co dělá, rozhodně se nejedná o legální jednání. Jak totiž dodává web Smartmania, jde o trestný čin černého odběru elektřiny, za který může hrozit pokuta dosahující až 100 tisíc korun. Jak navíc dříve psaly Události247, kromě pokuty je takovéto jednání také velmi nebezpečné. Takto nabíjet telefon se tak opravdu nevyplácí a pokud by vás to někdy také napadlo, raději to nedělejte.

Pokuta za nabíjení telefonu hrozí i v dalších případech

Konkrétně by si měli dát pozor řidiči. Ti jsou často zvyklí nabíjet mobil za jízdy pomocí auto nabíječky v zapalování či USB připojení k palubní desce. Zásadní však je, kde se držák na nabíjený telefon nachází. Jak totiž upozorňuje web AutoRevue, pokud se lidé chtějí vyhnout sporu s policií, měli by si dát na tuto věc pozor.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mnozí řidiči jsou zvyklí telefon nabíjet za jízdy

Držák s telefonem by v žádném případě neměl nijak zabraňovat řidiči ve výhledu, a to nejen vpřed, ale ani do stran. V zorném poli řidiče nesmí být umístěny žádné předměty (např. okrasné a upomínkové předměty), které by omezovaly výhled řidiče všemi směry,“ stojí v příslušném zákoně, jak píše web AutoRevue. Pro umístění je tak vhodná například spodní část skla, palubní deska nebo mřížka ventilátoru.

Nabíjíte si telefon pouze doma, nebo i na veřejných místech či v prostředcích hromadné dopravy? Napište nám své zkušenosti do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články