Největší český zaměstnavatel jde ve velkém propouštět. Koho z práce nevyhodí, tomu sáhnou na peníze. Víme, zda se to dotkne i vás

Mít v dnešní době dobrou práci není samozřejmostí. Navíc se stává, že zaměstnance propouštějí i firmy, u kterých by to nikdo nečekal.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nezaměstnanost v Česku v prosinci vzrostla na 3,7 procenta z listopadových 3,5 procenta. Počet lidí bez práce se od října zvýšil a volných míst ubylo. Poprvé od loňského ledna tak bylo více registrovaných uchazečů o zaměstnání než volných míst. Psal o tom web České noviny. V lednu analytici čekají zvýšení nezaměstnanosti ke čtyřem procentům. 

Zaměstnanci nedostali vánoční prémie

Propouštějí také velké firmy. Psali jsme například o tom, že stovky zaměstnanců propustila v rámci šetření Česká pošta. Její hospodaření je totiž v posledních letech ztrátové. V září a říjnu 2023 ohlásilo Úřadu práce záměr propouštět větší množství personálu celkem 24 zaměstnavatelů. Informovali jsme také o tom, že ztráta práce hrozí i mnoha zaměstnancům ministerstev. Stát tak rozhodl, že o práci přijdou v tomto roce tisíce Čechů.

Stát chystá masivní propouštění: Tito Češi přijdou o práci, neudělají s tím vůbec nic

Těžké časy přišly také do automobilky Škoda, která patří mezi největší české zaměstnavatele. Jak upozornil web iDnes, předzvěstí byla už skutečnost, že zaměstnanci loni po dlouhých letech nedostali do výplaty prémii, na kterou byli na konci roku zvyklí. Ta v roce 2022 přitom činila i s body do cafeterie 30 tisíc korun a měla především vykrýt inflaci. Odbory však slíbily, že uvedenou prémii pošlou zaměstnancům v lednu, i když to nebude tolik, jako předtím.

Ve Škodovce ubude stálých zaměstnanců

Známou automobilku trápí problémy s nuceným přechodem na elektromobily i složitá situace na globálním trhu, jak upozornil web Echo24. Podobně jako další průmyslové firmy proto plánuje šetřit. Propouštět však prý zatím nebude. Firma má v plánu snížit náklady třeba tím, že bude nabírat méně zaměstnanců, upraví jim smlouvy nebo naopak navýší počet agenturních pracovníků. Někteří lidé však o práci přece jen přijdou. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Manažeři německé značky VW před nedávnem oznámili, že firma musí snížit počet zaměstnanců, aby dostala náklady pod kontrolu a obnovila konkurenceschopnost, o kterou přichází i s přílivem levnějších čínských a amerických elektromobilů. „Je to neštěstí, když člověk z ničeho nic přijde o práci. Já jsem dělala 20 let na poště a loni mě v rámci úspor propustili. Naštěstí jsem stihla předčasný důchod podle starých pravidel,“ řekla Událostem247 paní Anna z Brna.

Propustili vás někdy z práce? Pokud ano, proč? Dejte nám vaše zkušenosti a zážitky vědět v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články