Jedna skupina Čechů bude dostávat nižší důchod, než ta druhá. Do které patříte vy?

Ženy jsou za stejnou práci odměňovány hůře než muži. Tento trend se však projevuje i poté, co odejdou do důchodu.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Ženy mají v průměru nižší příjmy než muži, a to i ve starobním důchodu. Psal o tom web Kurzy. Podle studie k příjmům a životním podmínkám z roku 2021 pobíraly seniorky nad 65 let v Německu o 29,9 procent hrubého ročně méně. Konkrétně Němky dostávaly v roce 2020 průměrně 17 814 eur za rok hrubého. U mužů byla průměrná částka hrubého ročního příjmu 25 407 eur, dodává web.

Za celoživotní úsilí šest tisíc korun

Příkladem nevyrovnaných příjmů může být Rut Kolínská, která celý život budovala občanskou společnost a radila vládám. Upozornil na to web Heroine. Tato žena vychovala pět dětí, získala ocenění Žena Evropy 2003 a je dlouhá léta členkou Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů. V roce 2013 se dokonce na popud Václava Havla pokusila ucházet o post hlavy státu, píše dále Heroine. V 58 letech měla nárok na starobní důchod. Jeho výše ji však šokovala.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
V průměru pobírají české ženy nižší důchod než muži

Úřednice jí ho totiž vypočítala na 6,5 tisíce korun. Rut se tedy rozhodla, že bude dál pracovat. Do důchodu šla nakonec v 69 letech. Po postupném zvyšování a valorizacích teď pobírá 14 888 korun, píše dále web. „Je to docela tristní, nerozumím tomu, proč by měli mít muži větší příjmy než ženy, ať už se to týká profese, nebo důchodu. Pracuji v jedné firmě jako projektantka a vím, že moji kolegové berou za naprosto stejnou práci asi o 5000 víc než já,“ řekla Událostem247 Aneta Koutná z Prahy.

Ženy musí na stejný výdělek pracovat o dva měsíce déle

Ženy v  Česku musely v roce 2022 pracovat o 60 dní déle, aby dosáhly na stejnou výplatu jako muži v  roce 2021. Oproti předchozímu roku je to o 9 dní méně. Psal o tom web Byznys pro společnost. České ženy v průměru vydělávají o 16,4 procenta méně než muži. Průměrný rozdíl v Evropské unii činí 13 procent. Podle webu je to i tím, že ženy se často bojí říct si o zvýšení mzdy. Evropská unie chce posílit rovnost odměňování mužů a žen. Pomoci k tomu má směrnice o větší transparentnosti při odměňování.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Muži jsou v práci obecně lépe odměňování

Rozdíly v platech se podepisují na ekonomické situaci žen včetně výše starobního důchodu. Tyto ženy jsou pak vystaveny vyššímu riziku chudoby, píše dále web Byznys pro společnost.  Například v roce 2018 pobíraly ženy věku nad 65 let v Evropské unii důchody, které byly v průměru o 29 procent nižší než důchody mužů. Osoba je podle definice EU ohrožena chudobou v okamžiku, disponuje-li méně než 60 procenty středního příjmu vypočteného pro celkovou populaci v zemi, dodává web.

Myslíte si, že je důchodový systém v Česku férový? Sdělte nám váš názor dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články