Každý z nás platí zálohy na energie a doufá, že až nastane čas vyúčtování, dodavatel nám vrátí zpět přeplatek.
Na Událostech247 jsme již dříve upozornili také na to, že i když energie zdražují, všechno má své meze. Ne každá částka, kterou si dodavatel naúčtuje, totiž musí být reálně správná. Důvodem je to, že někteří poskytovatelé energií porušují částku dohodnutou ve smlouvě a účtují spotřebitelům vyšší ceny, než bylo stanoveno. Jen za rok 2023 takto Energetický regulační úřad řešil více než 600 sporů.
Je dobré si smlouvu pořádně přečíst
Je začátek roku a domácnostem začalo od dodavatelů chodit vyúčtování za energie. Ti, kteří platí větší zálohy, často zjistí, že mají na faktuře přeplatek. Ne vždy je ale snadné se k vlastním penězům dostat. Dodavatelé energií totiž někdy peníze nechtějí vyplatit nebo s jejich výplatou otálejí. Někdy ovšem může být háček ve smlouvě, kterou jsme s daným subjektem podepsali. I to se však naštěstí dá řešit. Navíc jde často o nemalé peníze.
Jak upozornil server dTest, pokud se totiž podíváte do smluvních podmínek svého dodavatele elektřiny či plynu, možná zjistíte, že tomu, abyste dostali přeplatek z vyúčtování, stojí v cestě krátká věta o tom, že „přeplatek může být použit na úhradu záloh na další zúčtovací období“. Pokud by u vás k takové situaci opravdu došlo, nenechte se odradit, namítejte neplatnost ujednání a požadujte přeplatek i s úroky a případnou náhradou škody.
Můžete využít i exekuci
Zjišťovali jsme také stanovisko Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Ten uvádí, že povinnost hradit zálohy za dodávky elektřiny a plynu je sjednána ve smlouvě, a pokud trvá dodávka, platí povinnost hradit zálohy. Pokud však byl zákazníkovi vyúčtován přeplatek, který nebyl vyrovnán, má vůči němu dodavatel dluh. Pokud neuhradí přeplatek zákazníkovi dobrovolně na základě výzvy, může se zákazník uhrazení přeplatku domáhat pouze formou exekuce.
Podle občanského zákoníku (§ 1982), pokud si strany vzájemně dluží plnění stejného druhu, typicky jde o peněžní dluh, může každá z nich prohlásit vůči druhé straně, že svou pohledávku započítává proti pohledávce druhé strany. Započtením se obě pohledávky ruší v rozsahu, v jakém se vzájemně kryjí. Pokud se rozhodnete se stávajícím dodavatelem smlouvu ukončit, je třeba už mít vybraného nového a s ním mít sjednanou smlouvu. Vyhnete se tak riziku, že na nějakou dobu skončíte bez dodavatele.
Měli jste někdy přeplatky na energiích?


